W dotychczasowej wersji przepisów jako finalista konkursu definiowany był uczeń, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów, został zakwalifikowany do najwyższego etapu tego konkursu, natomiast jako laureat konkursu definiowany był uczeń, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów, został finalistą tego konkursu i uzyskał nagrodę główną lub pierwsze, drugie lub trzecie miejsce.
Czytaj: MEN: nie wszystkie konkursy dla uczniów kontrolowane przez kuratora>>
Nowa definicja finalisty i laureata
Było to problematyczne, bo - jak zwracali uwagę eksperci - wiele konkursów organizowanych zgodnie z przepisami wydanymi na składa się z jednego etapu. Nie wiadomo też, czy uzyskanie przez ucznia pierwszej, drugiej lub trzeciej nagrody w konkursie jest równoważne uzyskaniu odpowiednio pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca w konkursie.
Czytaj w LEX: Wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach >>
Rozporządzenie zdefiniuje pojęcia finalisty i laureata konkursu dla uczniów publicznych szkół i placówek artystycznych
w sposób następujący:
- laureatem konkursu jest uczeń, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów uzyskał w tym konkursie nagrodę główną lub pierwszą, drugą lub trzecią nagrodę lub pierwsze, drugie lub trzecie miejsce;
- finalistą konkursu jest uczeń, który biorąc udział w konkursie samodzielnie lub w zespole uczniów w przypadku konkursu jednoetapowego został laureatem tego konkursu lub uzyskał wyróżnienie na tym konkursie, a w przypadku konkursu wieloetapowego – został zakwalifikowany do najwyższego etapu tego konkursu.
Do uczniów, którzy wzięli udział w konkursach ogłoszonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia i nierozstrzygniętych do tego dnia, oraz którzy wzięli udział w konkursach rozstrzygniętych w latach szkolnych 2015/2016-2022/2023, stosowane będą nowe przepisy.
Czytaj w LEX: Dotacje na podręczniki dla szkół artystycznych >>>
Czytaj w LEX: Zatrudnianie nauczycieli w placówkach niepublicznych >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.