Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 września rodzice płacą nie więcej niż 1 zł za każdą dodatkową godzinę zajęć w przedszkolu ponad pięć bezpłatnych. By zrekompensować tę zmianę samorządom rząd przekaże w tym roku ponad 500 mln dotacji, w tym ponad 330 mln na uatrakcyjnienie zajęć.
"Prezydent Bydgoszczy podjął decyzję o przekazaniu w tym roku szkolnym dodatkowych pieniędzy na prowadzenie dodatkowych zajęć z języka angielskiego we wszystkich podległych miastu przedszkolach. Obecna podstawa programowa wychowania przedszkolnego nie uwzględnia nauki języka obcego i większość przedszkoli nie zatrudnia nauczycieli języków obcych, dlatego na wniosek rodziców dyrektorzy placówek będą mogli za te pieniądze zatrudnić nowych nauczycieli lub obecną kadrę (o ile ma do tego kwalifikacje) na prowadzenie nauki języka angielskiego dwa razy w tygodniu" - poinformowała Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.
Z danych bydgoskiego magistratu wynika, że w podległych mu placówkach pracuje obecnie zaledwie kilku nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje do nauczania angielskiego. Pozostałych dyrektorzy przedszkoli mogą zatrudnić z zewnątrz, co - zdaniem urzędników - nie powinno być problemem przy obecnej sytuacji na rynku pracy.
Jednocześnie prezydent zobowiązał dyrektorów, by w kolejnych latach tak planowali dokształcanie swoich nauczycieli, by ci zdobywali kwalifikacje przydatne przy organizowaniu dla dzieci atrakcyjnych zajęć. Miasto co roku przeznacza na ten cel ok. 1 proc. funduszu płac, co w zeszłym roku dało kwotę ok. 2 mln zł, które można wydać na sfinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli np. kursów kwalifikacyjnych, studiów podyplomowych, studiów I lub II stopnia.
"Dyrektor przedszkola, tak jak dyrektor każdej innej placówki oświatowej, może też wynająć podmiotowi zewnętrznemu, salę na prowadzenie działalności edukacyjnej. W tym przypadku działalność ta powinna być jednak prowadzona po zakończeniu przez dzieci zajęć wychowania przedszkolnego w przedszkolu" - dodała rzeczniczka.
Dodatkowe pieniądze, jakie otrzymała z budżetu państwa Bydgoszcz na "cele przedszkolne" zostały także wykorzystane na zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach (od września tylko w przedszkolach publicznych powstało ich 200), uzupełnienie zmniejszonych wpływów z opłat rodziców (obniżka do złotówki za każdą ponadprogramową godzinę), doposażenie przedszkoli w sprzęt i pomoce dydaktyczne, a także ulgi w opłatach za przedszkola dla rodzin wielodzietnych, których wprowadzenie magistrat planuje jeszcze w tym roku.
Bydgoszcz też zapłaci za angielski w przedszkolach
Dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dwa razy w tygodniu sfinansują władze Bydgoszczy. Jeśli placówki zechcą prowadzić także inne zajęcia dodatkowe, to muszą to robić własnymi siłami, lub wynajmować pomieszczenia zewnętrznym firmom po normalnych zajęciach.