Nauczycielka mianowana uzyskała akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego w dniu 23 lutego 2004 r. (taka data wydania dokumentu widnieje w akcie nadania stopnia). W nowym Systemie Informacji Oświatowej należy podać datę zatrudnienia tej nauczycieli przez mianowanie.
Jaka to ma być data skoro w aktach osobowych nie ma aktu mianowania, ani przekształcenia stosunku pracy w mianowanie, ponieważ podobno w tamtym czasie (przed dniem 31 sierpnia 2004 r.) dyrektor nie miał obowiązku pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy nawiązanego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w stosunek pracy na podstawie mianowania.
Czy można w ogóle mówić, że na podstawie posiadanego aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego, ta nauczycielka jest zatrudniona przez mianowanie?
Przekształcenie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania następuje z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Przekształcenie następuje z mocy prawa po spełnieniu warunków, o których mowa w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN, dyrektor je jedynie potwierdza, z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego o ile spełnione są pozostałe warunki, o których mowa w ustawie.
Zgodnie z przepisami art. 9b ust. 1 KN , warunkiem nadania nauczycielowi kolejnego stopnia awansu zawodowego jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a-3 KN , odbycie stażu, zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, o której mowa w art. 9c ust. 6 KN, oraz w przypadku nauczyciela kontraktowego – zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną.
Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 5a pkt 1 oraz ust. 5b KN stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na podstawie mianowania w przypadku nauczyciela mianowanego z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, o ile spełnione są warunki określone w ust. 5 KN . Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy, o którym mowa w ust. 5a KN, potwierdza na piśmie dyrektor szkoły.@page_break@
Zgodnie natomiast z przepisem art. 10 ust. 5 KN , stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.
Należy dodać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących awansu zawodowego nauczycieli, wymagających rozstrzygnięcia prawnego można zawrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad placówką. Ponieważ zgodnie z przepisami art. 9h ust. 1 pkt 1 KN nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez dyrektorów szkół, organy prowadzące szkoły oraz powołane przez nie komisje – sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
Polecamy: Wniosek o przeniesienie w stan nieczynny powoduje bezskuteczność wypowiedzenia