Przepisy utraciły moc w związku z ustawą z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 149, poz. 887). Wyłączyła ona pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych spod przepisów Karty nauczyciela. Z tego powodu zmieniono upoważenienie ustawowe do wydania rozporządzeń regulujących uzyskiwanie kolejnych stopni awansu zawodowego nauczycieli. Minister edukacji nie musi już wydawać ich we współpracy z ministrem ds. zabezpieczenia społecznego.
Na wydanie nowych rozporządzeń MEN miał półtora roku, ale dopiero niedawno trafiły do konsultacji społecznych.
– Czekamy, aż Rządowe Centrum Legislacji zwolni ten dokument z rozpatrzenia przez komisję prawniczą. Dopiero wtedy zostanie on przedłożony do podpisu ministra – wyjaśnia "DGP" Bożena Skomorowska z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Z kolei przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli podkreślają, że przez zaniedbanie urzędników, nauczyciele nie wiedzą, na jakich zasadach odbywają staż.
Nowe regulacje, których projekty MEN opublikował na swojej stronie internetowej, nie wprowadzają merytorycznych zmian wobec dotychczasowych. Rozczarowania z tego powodu nie kryją dyrektorzy szkół, którzy uważają, że zmiana aktów wykonawczych byłaby dobrą okazją do wdrożenia odpowiednich reform.
Awans zawodowy nauczycieli bez regulacji prawnych
2 stycznia 2013 r. utraciły moc akty wykonawcze regulujące uzyskiwanie przez nauczycieli stopni awansu zawodowego. MEN nie zdążył z wydaniem nowych rozporządzeń - informuje Dziennik Gazeta Prawna.