Projekt zmian, przygotowany przez posłów PSL-UED, dotyczy ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy - to ona określa, które święta są w Polsce tzw. czerwonymi kartkami, czyli wolnymi od pracy. Ostatnia zmiana miała miejsce w 2011 roku, kiedy do ustawy trafił trzynasty w roku dzień wolny - 6 stycznia, Święto Trzech Króli.
13 świąt, czy będą 2 kolejne?
W Polsce, zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą, mamy obecnie 13 świątecznych dni wolnych od pracy:
- 1 stycznia - Nowy Rok,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- 1 maja - Święto Państwowe,
- 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.
Część Europy świętuje
Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech.
Czytaj: Wolne 12 listopada zmienia współczynnik urlopowy >
Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy , Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.
Sprawdź w LEX: Czy pracownikom, którzy świadczyli pracę w dniu 12 listopada 2018 r. przysługuje rekompensata? >
Średnia liczba światecznych dni to w Europie 12,6 dnia. Polska z 13 dniami wcale nie jest więc w czołówce narodów, które świętują najwięcej.
Posłowie PSL-UED wskazują w uzasadnieniu projektu nowelizacji, że Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan. Wigilia to z kolei dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, a jego istotą jest przyjście na świat Chrystusa jako Człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny.
Projektodawcy przywołują wyniki badania ankietowego, przeprowadzonego przez serwis Praca.pl, z którego wynika, że 24 proc. pracowników może wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków kończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny. Zdecydowana większość polskich pracowników nie może więc liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii. Zmiana wydłużyłaby świąteczny czas o jeden dzień bez konieczności brania urlopu wypoczynkowego.
Co dalej z projektem?
Projekt wpłynął do Sejmu 5 grudnia. Został skierowany do oceny Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. PSL chce, żeby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, nie objęłyby więc najbliższej Wigilii. O tym, czy projekt pozostanie tylko projektem, czy też ma szanse na wejście w życie zdecyduje w zasadzie Prawo i Sprawiedliwość, bo przy obecnej parlamentarnej arytmetyce to wola tej partii decyduje, co staje się obowiązującym prawem.
Temat wraca
Z propozycją wprowadzenia dodatkowego wolnego w Wielki Piątek rok temu zwrócił się do premiera były minister zdrowia prof. Marian Zembala. Wiceminister Stanisław Szwed nie zajął wtedy jednoznacznego stanowiska w tej sprawie. Wyliczał zarówno możliwe komplikacje, jak i wskazywał na potencjalne korzyści. Zwrócił uwagę na potrzebę szerokich konsultacji społecznych, nie tylko z udziałem partnerów społecznych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, ale również środowisk kościelnych.
Czytaj: Wielki Piątek dniem wolnym od pracy? Jest odpowiedź ministerstwa >
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
12 listopada 2018 r. wolny od pracy - wpływ na czas pracy i świadczenia >
Przewodnik po zmianach w prawie pracy 2019 r. >
Procedura: Ustalanie minimalnej liczby dni wolnych od pracy >
Praca w godzinach nadliczbowych, w nocy, niedzielę, święta oraz w dodatkowe dni wolne od pracy >
Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.