Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek komunikat Prezesa GUS z 27 marca 2023 r. w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Obowiązek ogłoszenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” komunikatu w sprawie tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn (wyrażonego w miesiącach) wynika upoważnienia ustawowego zawartego w art. 26 ust. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504, z późn. zm.).
- Tablice te są podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od dnia 1 kwietnia do dnia 31 marca następnego roku kalendarzowego (czyli od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r.), a emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy - ustalonej w sposób, o którym mowa w art. 25 - przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego, do ustalenia wysokości emerytury zgodnie z art. 26 ust. 1 stosuje się tablice trwania życia obowiązujące w dniu, w którym ubezpieczony osiągnął wiek emerytalny. Tablice służą również do obliczenia wysokości hipotetycznej emerytury (art. 50 ust. 2 i ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – Dz. U. z 2022 r. poz. 1009, z późn. zm.) – wyjaśnia GUS w uzasadnieniu do komunikatu.
Czytaj również: GUS: Średnie trwanie życia Polaków znowu krótsze - nowe emerytury będą wyższe>>
Po pandemii dalsze trwanie życia wydłużyło się
Z najnowszej tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn GUS wynika, że kobieta, która zdecyduje się przejść na emeryturę z chwilą ukończenia 60 roku życia, otrzyma emeryturę, której wysokość ZUS wyliczy dzieląc zgromadzony przez nią kapitał przez 254,3 miesiące dalszego trwania życia. Dla porównania dodajmy, że jeszcze w 2022 r. tych miesięcy było mniej, bo 238,9. Z kolei mężczyzna, który kończy swoją aktywność zawodową z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego dla mężczyzn (czyli po ukończeniu 65 roku życia) otrzyma emeryturę, której wysokość zostanie wyliczona w przeliczeniu na pozostające mu 210 miesięcy dalszego trwania życia (w 2022 r. - 196,2 miesiące).
Z najnowszych tablic opublikowanych przez GUS wynika zatem, że dalsze dożycie wydłużyło się w ciągu ostatniego roku w przypadku kobiet o 15,4 miesięcy, a mężczyzn – o 13,8 miesiąca. Dla porównania przypomnijmy, że w 2020 r., w czasie trwania pandemii COVID-19, średnie dożycie Polaków skróciło się o 13 miesięcy.
Czytaj w LEX: Zasady równości i sprawiedliwości społecznej w prawie emerytalnym >>>
Czytaj w LEX: Zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń pracującym emerytom i rencistom >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.