Z dniem 15 września 2015 r. pracownicy kończy się urlop wychowawczy .
Czy pracodawca powinien poinformować o tym pracownika, że ma obowiązek stawić się do pracy w dniu 16 września 2015 r.?
Czy pracownik sam powinien stawić się do pracy? Jak powinien postąpić pracodawca, jeżeli pracownica w dniu 16 września 2015 r. nie stawi się do pracy? Czy pracodawca może ją zwolnić?
Pytanie pochodzi z Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedź: pracodawca nie ma obowiązku informowania pracownika o zbliżającym się terminie zakończenia urlopu wychowawczego.
Uzasadnienie: stosownie do art. 186 § 7 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p. urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownika. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego składa się pracodawcy w formie pisemnej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym zamierza się korzystać z tego urlopu. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego zawiera m.in. wskazanie daty rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego - § 2 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 września 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (tekst jedn.: Dz. U. poz. 1139). Informacja o dacie zakończenia urlopu wychowawczego jest jednocześnie informacją o terminie w jakim pracownik powinien zgłosić gotowość do świadczenia pracy. Pracodawca nie ma obowiązku przekazywać pracownikowi dodatkowego powiadomienia w tym zakresie.
Jeżeli po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownik nie stawi się do pracy, a jego nieobecność będzie nieobecnością nieusprawiedliwioną, to fakt ten może stanowić uzasadnienie do rozwiązania umowy o pracę.
Szukasz odpowiedzi na pytania z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych? Zajrzyj do Serwisu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych