Czy wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie zasiłku przedemerytalnego?
Osiąganie przychodu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, w zależności od jego wysokości, może spowodować zawieszenie lub zmniejszenie zasiłku przedemerytalnego.
Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz. U. Nr 120, poz. 1252 z późn. zm.) – dalej u.ś.p., w zakresie ustania, zmniejszania i zawieszenia prawa do zasiłku przedemerytalnego oraz wstrzymania jego wypłaty art. 4-6 u.ś.p. stosuje się odpowiednio. Z art. 5 ust. 1 u.ś.p. wynika, że świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu, na zasadach określonych w ust. 2-8 w przypadku osiągania przychodu, o którym mowa w art. 104 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) – u.e.r. Art. 104 ust. 1, 2 i 4 u.e.r. w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) nie pozostawiają wątpliwości, że przychód z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia jest przychodem, o którym mowa w art. 104 ust. 1 u.e.r. Nie ulega więc wątpliwości, że osiąganie takiego przychodu przez osobę, która pobiera zasiłek przedemerytalny może pociągnąć za sobą zawieszenie lub zmniejszenie tego zasiłku. Świadczenie przedemerytalne (zasiłek przedemerytalny) ulega zmniejszeniu, jeżeli łączna kwota świadczenia przedemerytalnego i przychodu przekracza miesięcznie kwotę 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych, a przychód nie jest jednak wyższy niż kwota 70% tego wynagrodzenia (tzw. graniczna kwota przychodu). W przypadku gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne (zasiłek przedemerytalny) ulega zawieszeniu.