Publikacja zawiera ogólne zasady dot. zarządzania BHP, raportowania, organizacji i zapewnieniu bezpieczeństwa w zakładach, ale też szczegółowe zalecenia względem branży stoczniowej łącznie z wymaganiami dla narzędzi, maszyn i sprzętu. Opisane w niej zostały również przykłady niebezpiecznych sytuacji, zagrożeń fizycznych, ergonomicznych i biologicznych, a także zalecenia względem stosowanych środków ochrony indywidualnej.
Regulacja zostanie przedłożona w celu rozpatrzenia na 334. sesji Kierownictwa Międzynarodowej Organizacji Pracy zaplanowanej na październik-listopad 2018 r.
Kodeksy MOP stanowią swego rodzaju środki zapobiegawcze, ochronne i naprawcze oraz są uznawane za normy techniczne MOP w zakresie BHP. Zalecenia w nich zawarte odzwierciedlają zmiany w branży, aktualną sytuację pracowników i pracodawców oraz nowe instrumenty dotyczące BHP.
Opracowanie: Adriana Surwiło
Powstanie kodeks dobrych praktyk w przemyśle stoczniowym
Eksperci ds. bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w przemyśle stoczniowym i remontach statków na spotkaniu w Genewie w dn. 22-26 stycznia 2018 r. opracowali kodeks dotyczący bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w przemyśle stoczniowym i naprawach statków.