Systemy poleceń można organizować w różny sposób. Rekomendującymi mogą być pracownicy, klienci czy np. fani organizacji w mediach społecznościowych. Zdarza się, że narzędzie jest wprowadzone, ale rekrutacji jest niewiele – trzeba wtedy analizy i zmian. Warto skorzystać z doświadczeń tych, którzy mają już doświadczenie z poleceniami rekrutacyjnymi. Anna Bilska-Kublik, dyrektor personalny w Billennium, uczestniczyła m.in. w budowaniu programu, który w czasie trzymiesięcznej rekrutacji na 400 stanowisk pozwolił na pozyskanie 1/3 pracowników właśnie z programu poleceń. Zapytana o to, czy warto stawiać na programy rekrutacyjne, odpowiada zdecydowanie – warto.
– W mojej ocenie powodzenie systemu zależy od sektora i od tego, jak jest skonstruowany. Jeśli nie jest powiązany z systemem premiowym dla rekruterów, to nie będzie działał efektywnie – mówi Anna Bilska-Kublik, która opowie o własnych doświadczeniach z programami poleceń w trakcie IX edycji HR Directors Summit już 15 lutego.
– Kandydaci z polecenia mają wiedzę o przyszłym miejscu pracy z wewnątrz, wiedzą jak rzeczywiście wygląda praca w danej firmie z najlepszego źródła – od jej pracownika, a to pozwala na zminimalizowanie stresu tuż po rozpoczęciu pracy – mówi Anna Bilska-Kublik. Pracownik ze zwykłej rekrutacji zastanawia się przez pierwsze tygodnie, czy trafił do dobrego miejsca, bada organizację, pracownik z polecenia wie to wszystko już wcześniej.
5 korzyści z wprowadzenia poleceń rekrutacyjnych według Anny Bilskiej-Kublik:
1. Szybszy onboarding.
2. Jeden z elementów Emploer Brandingu.
3. Motywacja finansowa dla obecnych pracowników.
4. Szersza baza benefitowa dla pracowników.
5. Odciążenie rekruterów.
O tym, czy wysokość nagrody ma znaczenie oraz jak system poleceń działa w branży IT i czy w ogóle działa Anna Bilska-Kublik opowie już 15 lutego w trakcie HR Directors Summit. O specyfice poleceń w bankowości mówił będzie natomiast Robert Łęcki, kierujący zespołem rozwoju zasobów ludzkich w BOŚ S.A.