Jest to kontynuacja zmian w zasadach dotyczących korzystania z uprawnień rodzicielskich a konkretnie w zakresie udzielania urlopów macierzyńskich, dodatkowych urlopów macierzyńskich oraz urlopów rodzicielskich, które obowiązują już od połowy 2013 r. Wszystkie zmiany w obszarze uprawnień rodzicielskich mają podstawowy cel, którym jest umożliwienie rodzicom lub opiekunom dziecka dzielenie się uprawnieniami rodzicielskimi przysługującymi w związku z opieką nad małym dzieckiem.
Transformacja przepisów regulujących urlopy wychowawcze ma zadanie stworzyć warunki, które zachęcą oboje rodziców dziecka do korzystania z urlopu wychowawczego. Tak więc zgodnie z obowiązującymi przepisami, aby skorzystać z pełnego wymiaru urlopu wychowawczego rodzice lub opiekunowie dziecka muszą podzielić się urlopem wychowawczym. Jest to realizowane w postaci uprawnienia przyznanego każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka prawa do nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego. Warto zaznaczyć, że nowelizacja nie wprowadziła zmian w zakresie ustalania uprawnienia do korzystania z urlopu wychowawczego ale zwiększyła liczbę części, w których można wykorzystać taki urlop.
Kolejna zmiana dotyczy wykorzystywania urlopu wychowawczego i jego wpływu na urlop wypoczynkowy. Zmiana istotna dla osób korzystających z urlopu wychowawczego gdyż pracownik zachowuje pełen wymiar urlopu wypoczynkowego, oczywiście przy spełnieniu warunków dotyczących terminu rozpoczęcia i zakończenia urlopu wychowawczego. Niestety zmiana istotna też dla pracodawców, gdyż obciąża budżety firmowe generując dodatkowe koszty finansowe. Warto sobie uświadomić, iż w ostatecznym rozrachunku pracownik może zyskać nawet ponad 20 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku co w przypadku pracodawcy przekłada się na koszt w postaci konieczności udzielania pracownikowi takiego urlopu a przy rozwiązaniu stosunku pracy konieczności wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Dodatkowo nowelizacja wprowadziła przepis, który zawiesza bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy w sytuacji korzystania z urlopu wychowawczego. Tak więc w praktyce osoby korzystające z urlopów wychowawczych będą miały dodatkowych kilka lat na skorzystanie z urlopu wypoczynkowego.
Warto jeszcze wspomnieć, iż brak przepisów przejściowych powoduje, iż odrębnej analizy wymaga czy osoby, które rozpoczęły korzystanie z urlopów wychowawczych przed 1 października 2013 r. korzystają już nowych czy wciąż „starych” przepisów w zakresie obniżania wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Jak udzielić urlopu wychowawczego? Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego w różnych okresach? Jaka jest sytuacja osób przebywających na urlopach wychowawczych w trakcie zmiany przepisów? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas IV Konwentu Prawa Pracy - Ubezpieczenia społeczne i prawo pracy - najnowsze zmiany, który odbędzie się 11 lutego 2014 r. w Warszawie.
Zachęcamy do zapoznania się z programem dostępnym na stronie Konwentu.