Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
W przepisach nie została uregulowana kwestia maksymalnej wysokości załadunku i przewozu ładunków przy pomocy spalinowego wózka jezdniowego. W przepisach określono jedynie wytyczne co do prawidłowego zabezpieczenia i przewożenia ładunku, tak aby wykonywane prace transportowe nie stwarzały zagrożenia dla pracowników zakładu pracy.
Zgodnie z § 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn (Dz. U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.) w przypadku gdy operator maszyny przeznaczonej do podnoszenia ładunków nieprowadzonych nie może obserwować całej drogi, jaką pokonuje ładunek, bezpośrednio lub przy użyciu pomocniczych urządzeń, kompetentna osoba współpracująca z operatorem przy przemieszczaniu tego ładunku powinna pozostawać z nim w kontakcie; w tym celu podejmuje się działania organizacyjne zapobiegające kolizjom ładunku, które mogłyby spowodować zagrożenie dla pracowników.
W myśl § 8 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.) ładunki transportowane wózkami powinny być rozmieszczone i zamocowane tak, aby nie stwarzały zagrożeń wypadkowych, a ładunki wystające poza obrys wózka mogą być na nim transportowane wyłącznie z zachowaniem warunków określonych w przepisach Prawa o ruchu drogowym, dotyczących prawidłowego oznakowania przewożonych ładunków.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.