Odpowiedź:
W celu uzupełnienia zmiennych składników wynagrodzenia przed włączeniem ich do podstawy wymiaru ekwiwalentu urlopowego należy sumę tych składników otrzymanych przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających nabycie prawa do ekwiwalentu podzielić przez liczbę dni wynikających z nominalnego czasu pracy pomniejszoną o 5 dni urlopu wypoczynkowego i pomnożyć przez liczbę dni, jaką zatrudniony był zobowiązany przepracować w okresie przyjętym do ustalenia podstawy.
Uzasadnienie:
Z informacji przedstawionych w treści pytania można domniemywać, że zatrudnionego obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Należy zatem podkreślić, że zgodnie z art. 151(3) ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502), pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, które uniemożliwiają wykorzystanie dnia wolnego (np. absencja chorobowa, czy zakończenie okresu rozliczeniowego), należy podwładnemu wypłacić (oprócz normalnego wynagrodzenia, które przysługuje niezależnie od udzielenia dnia wolnego) również dodatek w wymiarze 100% za każdą godzinę nadliczbową wynikającą z przekroczenia średniej tygodniowej normy czasu pracy.
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy wylicza się w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) – dalej r.z.u.u.w. I tak, na podstawę wymiaru ekwiwalentu urlopowego składają się stałe i zmienne składniki wynagrodzenia. Składniki stałe uwzględnia się w podstawie ekwiwalentu w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu nabycia do niego prawa. Z kolei zmienne elementy płacy przysługujące podwładnemu za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc należy przyjąć do tej podstawy w wysokości średniej kwoty wypłaconej w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (a w przypadku znacznego wahania ich wysokości, z okresu 12 miesięcy). Natomiast składniki zmienne przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, włącza się do podstawy wymiaru w wysokości średniej kwoty wypłaconej w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Pomniejszane składniki zmienne podlegają uzupełnieniu, jeżeli w okresie przyjętym do wyliczenia podstawy zatrudniony był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Jak wynika z regulacji zawartych w § 16 ust. 2 i § 17 r.z.u.u.w., jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu, za który przysługiwały mu zmienne miesięczne składniki wynagrodzenia oraz składniki za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W sytuacji, o której mowa w pytaniu dopełnienie płacy będzie polegało na podzieleniu wynagrodzenia faktycznie wypłaconego przez 55 dni (60 dni – 5 dni urlopu) i pomnożenie przez 60 dni. Uzupełniając podstawę wymiaru ekwiwalentu urlopowego nie należy bowiem uwzględniać przepracowanych dni wolnych.
Magdalena Skalska
Odpowiedzi udzielono 2.11.2015 r.
Jak uzupełnić zmienne składniki wynagrodzenia przed włączeniem ich do podstawy wymiaru ekwiwalentu za urlop?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych W okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu pracownik świadczył pracę trzykrotnie w wolne soboty, za które nie udzielono mu dni wolnych. Liczba dni do przepracowania zgodnie z harmonogramem, w uwzględnianym okresie 3 miesięcy, wynosiła 60 dni. Przez 5 dni pracownik przebywał na urlopie.Czy dopełniając zmienne składniki wynagrodzenia należy ich sumę podzielić przez liczbę dni faktycznie przepracowanych (w nominale + 3 soboty tj. przez 58), a następnie czy należy pomnożyć przez 60 (czyli dni do przepracowania), czy przez 63 (czyli dni do przepracowania + 3 soboty)?