Odpowiedź:
Z uwagi na to, że umowa zlecenia została zawarta na okres 3 tygodni, a wynagrodzenie jest wypłacane po zakończeniu pracy na podstawie umowy zlecenia, należy przyjąć, że przedmiotowe wynagrodzenie nie jest określone w stawce miesięcznej i w związku z tym nie podlega przeliczeniu na okres miesiąca. Ponieważ wynagrodzenie to jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składek na Fundusz Pracy.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c) w zw. z art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 645 z późn. zm.) – dalej u.p.z., obowiązkowe składki na Fundusz Pracy pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne opłacają m.in. za zleceniobiorców, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę. ZUS przyjmuje, że w przypadku zleceniobiorców przeliczenie kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na okres miesiąca dokonuje się tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z umową zlecenia zawartą na kilka miesięcy, w której wynagrodzenie przysługujące zleceniobiorcy zostało określone w stawce miesięcznej. Omawianego przeliczenia nie dokonuje się zatem wówczas, gdy w umowie zlecenia nie określono wynagrodzenia za jej wykonanie w kwotowej stawce miesięcznej, ale w kwotowej stawce godzinowej, kwotowej stawce akordowej czy prowizyjnej. W przypadku przedstawionym w pytaniu umowa zlecenia została zawarta na okres krótszy niż miesiąc, tj. 3 tygodnie, brak jest więc podstaw do przyjęcia, że określone w tej umowie wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej. Jednocześnie biorąc pod uwagę, że wynagrodzenie za wykonanie zlecenia jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. – 1850,00 zł) należy przyjąć, że nie powinno być uwzględnione w podstawie wymiaru składek na Fundusz Pracy, nawet jeżeli zleceniobiorca jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi.
Piotr Kostrzewa,
autor współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Odpowiedzi udzielono 10.10.2016 r.
Jak jest oskładkowana umowa zlecenie zawarta na niepełny miesiąc?
Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń SpołecznychW umowie zlecenia wynagrodzenie zostało określone w kwocie 1500 zł brutto za czas pracy od 22 sierpnia 2016 r. do 9 września 2016 r. Wynagrodzenie zostanie wypłacone po zakończeniu prac. Umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczeń społecznych, w związku z czym należy obowiązkowo opłacić ubezpieczenie emerytalne i rentowe.Czy tak określoną wartość wynagrodzenia można traktować jako stawkę miesięczną, a tym samym przeliczać wielkość wynagrodzenia jakie przypadałoby za pełny miesiąc pracy? Czy należy naliczyć składki na FP od takiej umowy zlecenia?