Stosownie do postanowień art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz. U. Z 2022 r. 1657, dalej: u.z.z.ch.z.), obowiązkowym badaniom sanitarno-epidemiologicznym podlegają m.in. osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, nieposiadające aktualnego orzeczenia lekarskiego o zdolności do wykonywania prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

Czytaj również: Zadania i uprawnienia sanepidu ważne zwłaszcza w pandemii>>

Czytaj w LEX: Profilaktyczne badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych - KOMENTARZ PRAKTYCZNY >>>

Jaki lekarz przeprowadza badania sanitarno-epidemiologiczne?

Badania te, zgodnie z art. 7 ust. 1 u.z.z.ch.z., przeprowadzają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej w rozumieniu ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1050) lub lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t. j. Dz. U. z 2022 r. , poz. 437). Kieruje na nie pracodawca albo zleceniodawca, który także finansuje koszty tych badań.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.z.z.ch.z., po przeprowadzonym badaniu lekarze, o których mowa powyżej, wydają orzeczenie lekarskie:

  • o zdolności do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby;
  • o czasowych lub trwałych przeciwwskazaniach do wykonywania prac, przy których wykonywaniu istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

 


Czy badanie powinno być powtarzane?

Przepisy nie wskazują,  czy – i jak często – badanie do celów sanitarno-epidemiologicznych powinno być powtarzane. To lekarz, w oparciu o posiadaną wiedzę medyczną oraz po uzyskaniu informacji od pracownika o rodzaju i miejscu świadczenia pracy ma możliwość wskazania następnego terminu przeprowadzenia przedmiotowych badań. Jeżeli nie istnieją przesłanki wskazujące na zakażenie czynnikami uniemożliwiającymi wykonywanie określonych prac, to orzeczenie lekarskie jest ważne. O aktualności badań decyduje również kontynuacja pracy w tym samym zakładzie, jak również zakres i rodzaj wykonywanych czynności na stanowisku pracy oraz właściwie udokumentowane badania w dokumentacji medycznej lekarza przeprowadzającego badania.

Orzeczenie lekarskie powinno być przechowywane w aktach osobowych pracownika przez 10 lat.

Czytaj też: Szczególne rodzaje badań lekarskich >>>

WZÓR DOKUMENTU: Skierowanie nauczyciela na badania do celów sanitarno-epidemiologicznych >>>