Zgodnie przepisami ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK), program PPK jest tworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika tego programu – zasadniczo z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60. roku życia. W art. 95 ww. ustawy zastrzeżono zatem, że środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Ograniczenia te nie mają zastosowania tylko do egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych, w tym należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Czytaj również: Uczestnik PPK nie musi znać się na inwestowaniu>>

Środki ze wszystkich wpłat i dopłat

Ustawa o PPK zawiera definicję „środków zgromadzonych na rachunku PPK”. Są to jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub subfunduszy wydzielonych w funduszach inwestycyjnych z wydzielonymi subfunduszami lub jednostki uczestnictwa ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, nabywane przez uczestnika PPK za wpłaty, wpłaty dodatkowe, dopłaty roczne, przyjęte wypłaty transferowe lub za środki przekazane z tytułu konwersji lub zamiany albo jednostki rozrachunkowe funduszy emerytalnych, na które uczestnikowi PPK przeliczane są takie wpłaty, wpłaty dodatkowe, dopłaty roczne lub wypłaty transferowe. Wyłączenie spod egzekucji sądowej i administracyjnej (z zastrzeżeniem dotyczącym roszczeń alimentacyjnych) dotyczy wszystkich środków na rachunku PPK, a zatem zarówno tych pochodzących z wpłat podstawowych i dodatkowych pracodawcy, jak i tych pochodzących z wpłat podstawowych i dodatkowych pracownika, a także z wpłaty powitalnej i dopłat rocznych od państwa. 

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe - porównanie PPK a PPE >

 


Niedopuszczalność zastawu

Nie można ustanowić zastawu na środkach zgromadzonych w PPK. W zakresie nieuregulowanym ustawą o PPK, do funduszy zdefiniowanej daty, o których mowa w tej ustawie, oraz zarządzających nimi towarzystw funduszy inwestycyjnych stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Oznacza to, że przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych należy stosować tylko w takim zakresie, w jakim nie jest ona sprzeczna z ustawą o PPK. W związku z tym - mimo że ustawa o PPK nie wprowadza wprost zakazu ustanawiania zastawu na środkach zgromadzonych w PPK - ustanawianie zastawu na jednostkach uczestnictwa jest sprzeczne z celem gromadzenia środków w PPK oraz z przewidzianymi w ustawie o PPK ograniczeniami w prowadzeniu egzekucji z tych środków.

Sprawdź też: Zasady rezygnacji z wpłat do PPK >

 


Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Ograniczenia dotyczące potrąceń z wynagrodzenia za pracę zawarte są w kodeksie pracy (dalej: k.p.). W art. 87 par. 1 k.p. zastrzeżono, że z wynagrodzenia za pracę - dopiero po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - podlegają potrąceniu należności określone w tym przepisie, czyli: sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi oraz kary pieniężne z art. 108 k.p.

Czytaj też: Dokonywanie potrąceń z umów zleceń >

W art. 87[1] par. 1 pkt 1 k.p. przyjęto, że wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do PPK, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj>>

Czytaj też: Potrącenia z wynagrodzenia bez zgody pracownika >

Podstawa prawna:

art. 2 ust. 1 pkt 29, art. 3 ust. 1 i 3, art. 95 ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342),

art. 87, art. 87[1] ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).    

Autorka jest ekspertem PFR Portal PPK.