- Zdecydowana większość seniorów otrzymuje świadczenia z ZUS na konto w banku, co ułatwia transfer pieniędzy w kryzysowych sytuacjach. Obecnie już około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wraz z Pocztą Polską, pracuje nad zabezpieczeniem doręczeń gotówkowych. Część świadczeniobiorców nadal woli otrzymywać pieniądze w gotówce – zapewnił Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

I wskazał, że 20 września to kolejny termin, w którym ZUS wypłaca emerytury i renty. - W piątek Zakład przeleje kolejne czternaste emerytury. Dodatkowe świadczenie otrzyma 1,4 mln osób - dodał. 

Czytaj również: ZUS: Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki dopiero za rok>>

Pomoc dla przedsiębiorców

Żebrowski przypomniał również o pomocy dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli w powodzi. Mogą oni opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. w terminie do 15 września 2025 r. Muszą tylko złożyć oświadczenie, że zostali poszkodowani przez powódź. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

- Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą też wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Zakład może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ niosłoby to za sobą zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny – podkreśla Paweł Żebrowski.

Chodzi w szczególności o przypadek, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia, które powodują, że po opłaceniu należności z tytułu składek zobowiązany nie mógłby dalej prowadzić działalności.

Dodatkowo w dniach od 18 września do 4 października 2024 r. w godz. 8:00–15:00 pod specjalnymi numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76 przedsiębiorcy mogą uzyskać informację w sprawie ulg w opłacaniu składek.

Płatnicy składek z terenów objętych powodzią nie zostali zwolnieni z obowiązku przekazania do ZUS kompletów rozliczeniowych za bieżące okresy. Płatnicy, którzy będą mieli problem z ich złożeniem, mogą je przekazać do ZUS później. Nie będą wyciągane konsekwencje z tego tytułu. - Jeśli przedsiębiorca nie przekaże dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc, wymiar składek zostanie utworzony z urzędu. Płatnik zostanie o tym poinformowany na PUE ZUS/eZUS. Prosimy zignorować to powiadomienie – informuje ZUS.