W zależności od konkretnych okoliczności, pracodawca decydując się na takie rozwiązanie może narażać się na ryzyko zakwestionowania przez zwolnionego pracownika przyczyny rozwiązania umowy o pracę w postaci likwidacji stanowiska pracy – jako pozornej.

 
 Jakkolwiek w opisanej sytuacji brak przeszkód formalnoprawnych, aby zatrudnić pracownika, do okresowego pełnienia obowiązków magazyniera, pracodawca powinien jednak rozważyć relację okoliczności, w jakich decyduje się on na nawiązanie nowej umowy o pracę z przyczyną zwolnienia pracownika zajmującego poprzednio stanowisko magazyniera (w postaci likwidacji stanowiska pracy). Na gruncie art. 45 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) przyczyna rozwiązania umowy o pracę powinna być prawdziwa, konkretna i uzasadniona. Jeśli poprzednia umowa o pracę z osobą zatrudnioną w charakterze magazyniera rozwiązana została z powodu likwidacji tego stanowiska pracy, zatrudnienie na analogicznym de facto stanowisku kolejnej osoby, w zależności od konkretnych okoliczności, może rodzić zasadniczą wątpliwość, co do zgodności z prawem dokonanego zwolnienia pracownika. Bez znaczenia jest przy tym to, że nowo zatrudniany pracownik miałby jedynie pełnić obowiązki magazyniera (a nie zajmować stricte stanowisko magazyniera) – liczy się tu zakres faktycznie wykonywanej pracy a nie sama nazwa stanowiska pracy. Jak wynika z wyroku SN z dnia 4 września 2007 r. (I PK 92/07, OSNP 2008, nr 19-20, poz. 286), z pozorną likwidacją stanowiska pracy, która nie uzasadnia wypowiedzenia, mamy do czynienia wówczas, gdy stanowisko jest wprawdzie likwidowane, ale w jego miejsce jest tworzone inne stanowisko pracy (o innej nazwie), które w istotnych elementach nie różni się od zlikwidowanego. Ocena, czy wystąpiła pozorna likwidacja stanowiska pracy, polega na porównaniu warunków zatrudnienia (treści stosunku pracy) na nowym stanowisku z tymi warunkami na stanowisku zlikwidowanym.
W opisanej sytuacji pracodawca musiałby ocenić, na ile dokonana likwidacja stanowiska pracy była faktycznie uzasadniona względami ekonomicznymi i o ile sytuacja, która legła u podstaw zwolnienia pracownika zatrudnionego na stanowisku magazyniera aktualnie uległa zmianie tak, że koniecznym stało się zatrudnienie kolejnej osoby, tym razem do pełnienia obowiązków magazyniera. Zbadanie zasygnalizowanych kwestii i oszacowanie ewentualnego ryzyka po stronie pracodawcy wymaga szczegółowej analizy przyczyn zwolnienia pracownika oraz okoliczności, w jakich pracodawca decyduje się na zatrudnienie kolejnej osoby.