Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.
Odnowienie się urazu nie jest wypadkiem przy pracy w rozumieniu ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322) - dalej u.u.s.w. Zgodnie z u.u.s.w. wypadek przy jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych; podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia; w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w u.u.s.w. traktowany jest wypadek, któremu pracownik uległ: w czasie podróży służbowej w okolicznościach innych niż określone wyżej, chyba, że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań; podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony; przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.
W sytuacji, gdy następuje tylko odnowienie starego, nabytego wcześniej urazu, w wyniku zaistniałego wcześniej wypadku przy pracy, można ewentualnie traktować odnowienie się wcześniejszego urazu, jako pogorszenie stanu zdrowia. Chyba, że to pogorszenie (odnowienie urazu) nastąpiło na skutek kolejnego zdarzenia wyczerpującego znamiona wypadku przy pracy. W takim przypadku jest to nowy wypadek. W pytaniu prawdopodobnie chodzi o samo odnowienie się urazu, bez kolejnego zdarzenia wyczerpującego znamiona wypadku przy pracy. W sytuacji, gdy następuje, wg poszkodowanego, pogorszenie stanu zdrowia, poświadczone zaświadczeniem wydanym przez lekarza leczącego pracownika, to na wniosek poszkodowanego złożony u płatnika składek (pracodawcy), należy poszkodowanego skierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu ustalenia uszczerbku na zdrowiu i ewentualnego wypłacenia odszkodowania w związku z pogorszeniem stanu zdrowia. O dalszych procedurach, w tym o uznaniu, czy nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia, ustaleniu uszczerbku na zdrowiu i wypłaceniu odszkodowania decyduje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z u.u.s.w. przyznanie lub odmowa przyznania jednorazowego odszkodowania oraz ustalenie jego wysokości następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Wypłata zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, w przypadku, gdy lekarz leczący poszkodowanego potwierdzi związek leczonego urazu z nabytym wcześniej urazem spowodowanym wypadkiem przy pracy, przysługuje poszkodowanemu w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Przydatne w omawianym zakresie są przepisy: u..u.s.w. oraz ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.); rozporządzenie Rady Ministra z dnia 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 105, poz. 870).
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.