Odpowiedź:

W planie urlopów należy uwzględnić także dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności.  

Uzasadnienie:

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów – art. 163 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.) - dalej k.p. Plan urlopów sporządza się w oparciu o wnioski pracowników, w których wskazują oni planowany termin wykorzystania urlopu (zarówno bieżącego jak i zaległego, o ile nie uległ przedawnieniu). W planie urlopów nie ujmuje się jedynie tzw. urlopu na żądanie, a więc 4 dni urlopu przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, którego pracodawca powinien udzielić w terminie wskazanym przez pracownika.

Na mocy art. 19 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2046) pracownikowi posiadającemu orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności przysługuje, oprócz urlopu przewidzianego w k.p., dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługujący pracownikom niepełnosprawnym jest udzielany na takich samych zasadach jak urlop kodeksowy. Planując urlop, w planie urlopów, pracownik powinien zatem uwzględnić cały przysługujący mu urlop, w tym dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności.

Katarzyna Pietruszyńska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 23.01.2017 r.