W przepisach prawa nie znajdziemy legalnej definicji ogrodzenia. Przepis art. 3 pkt 9 ustawy - Prawo budowlane (dalej pr. bud.) stanowi, że przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

 

W tym kontekście można przyjąć, że ogrodzenie działki zabudowanej jest urządzeniem technicznym, związanym z istniejącymi zabudowaniami na działce. Kluczowe jest wówczas jego funkcjonalne związanie z obiektem budowlanym.
Rolą ogrodzenia jest ochrona pewnego obszaru, działki, terenu przed dostępem osób trzecich, zwierząt, jego zabezpieczenie przez otoczenie i oddzielenie. Mając na uwadze takie przeznaczenie urządzenia, o którym mówi art. 3 pkt 9 pr. bud., będącego ogrodzeniem, nie można wykluczyć, że powyższą funkcję może spełniać również płotek o wysokości 60 cm.

Dodatkowo można wskazać, że na gruncie pr. bud. budowa ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Realizacja pozostałych ogrodzeń nie wymaga ingerencji tych organów.

Więcej informacji znajdziesz w LEX Budownictwo:

Zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych - WZÓR >

Jak należy prawidłowo zaksięgować ogrodzenie na działce? >