Pytanie:
Czy dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego wymagane jest pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ścieków bytowych w ilości ok. 3,83 m3 na dobę do projektowanej przydomowej oczyszczalni ścieków? Dodać należy, iż w budynku tym oprócz lokali mieszkalnych znajduje się sklep z pomieszczeniem socjalnym.
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) - dalej pr. wod., właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie. Jednakże już w art. 36 ust. 2 pr. wod. wyjaśniono, iż zwykłe korzystanie z wód służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego. Wprowadzanie do ziemi ścieków bytowych pochodzących z wielorodzinnego budynku mieszkalnego, w którym oprócz lokali mieszkalnych znajduje się sklep z pomieszczeniem socjalnym, w mojej ocenie, wykroczy zatem poza korzystanie zwykłe z wód, mimo iż dotyczy mniejszej niż 5 m3 na dobę ilości ścieków bytowych.
Dodatkowo w art. 124 pr. wod. wskazano katalog czynności, na których wykonywanie nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne. Jednakże sytuacja opisana w pytaniu nie mieści się w żadnym z dwunastu punktów tej regulacji.
Podsumowując zatem, niezależnie od ilości generowanych ścieków, w przypadku opisanym w pytaniu wymagane będzie posiadanie pozwolenia wodnoprawnego wynikającego z art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod.
AUTOR: Aleksandra Skowysz
Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokajaniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego
Właścicielowi gruntu przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód stanowiących jego własność oraz z wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie. Jednakże zgodnie z ustawą, zwykłe korzystanie z wód służy wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego.