W piątek prezydent podpisał nowelizację ustaw: o obligacjach, funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji.
Ustawa przewiduje, że banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji będą mogły emitować instrumenty kapitałowe, które wyposażone są w mechanizm absorbcji strat. Rozwiązanie pozwoli pozyskać tym instytucjom dodatkowy kapitał, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej.
Czytaj też: Obligacja jako dłużny papier wartościowy >>>
Nowela umożliwia podwyższenie kapitału zakładowego w drodze zamiany obligacji kapitałowych na akcje. Wprowadza, zgodnie z przepisami UE, instrument pokrycia niedoborów kapitałowych poprzez wsparcie dla instytucji, które wystąpią z wnioskiem do Skarbu Państwa o pomoc w osiągnięciu obowiązujących wymogów kapitałowych. Chodzi o czasowe objęcie przez Skarb Państwa akcji lub obligacji takich instytucji. Zastosowanie takiego wsparcia będzie mieć charakter zapobiegawczy i czasowy oraz nakładać będzie na instytucję obowiązek realizacji planu mającego zapobieżenie poważnym zaburzeniom w gospodarce.
Czytaj też: Obowiązki emitentów związane z emisją, obsługą i wykupem obligacji >>>
- Projekt określa zasady emisji nowej kategorii obligacji, czyli obligacji kapitałowych, które mogą być emitowane przez banki, biura maklerskie towarzystwa ubezpieczeniowe i reasekuracji. Te instrumenty mogą być wliczane do kapitałów własnych, więc łatwiej instytucje finansowe będą mogły spełnić wymogi dotyczące kapitałów Tier 1 i Tier 2, jak również wymogi związane z MREL – mówił w Sejmie podczas pierwszego czytania wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Zastrzegł, że obligacje te będą instrumentami bardziej ryzykownymi, jako że w momencie upadłości instytucji finansowej będą zaliczane do jej kapitałów własnych, ale jednocześnie będą się wiązać z większą dochodowością w stosunku do instrumentów finansowych już obecnych na rynku.
- Nabywcami instrumentów będą mogły być wyłącznie podmioty profesjonalne a minimalna wartość nominalna tych obligacji to 400 tys. zł. Inwestorzy indywidualni będą mieli możliwość zakupu takich obligacji wyłącznie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych – dodał Piotr Patkowski.
Czytaj też: Opodatkowanie dochodów uzyskanych z nabycia lub zbycia obligacji >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.