W jaki sposób powinien postąpić organ, który udzielił właścicielowi działki - wnioskodawcy pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie stawu hodowlanego?
Zgodnie z zapisem operatu wodnoprawnego w uzasadnieniu decyzji organ zawarł zapis, że grunt pochodzący z wykopu stawu zostanie rozplantowany w obrębie ww. działki, a następnie wyrównany, nawożony, uprawiony i obsiany z przeznaczeniem na dalsze rolnicze wykorzystanie. Wnioskodawca skierował po 2 latach od uprawomocnienia się decyzji do organu pismo z informacją, że zmienił sposób postępowania z masami ziemnymi i, że zamierza wykopane masy ziemne przekazać innym osobom fizycznym do wykorzystania zgodnie z przepisami prawa.
W jaki sposób powinien postąpić w takiej sytuacji organ, który udzielił pozwolenia wodnoprawnego?
Czy pismo takie należy potraktować jako informację wpiętą do akt, czy też należy się do niego ustosunkować?
Odpowiedź:
Takiej informacji nie można zbagatelizować. Z powyższego wynika, że zakład zmienił warunki wykonywania pozwolenia wodnoprawnego i powyższe może być podstawą do wszczęcia z urzędu, na podstawie art. 136 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia wodnoprawnego, bez odszkodowania.
Jednocześnie o sprawie należy powiadomić właściwy organ koncesyjny, gdyż wydaje się, że pod pozorem wykonywania stawu hodowlanego, w rzeczywistości prowadzone jest wydobywanie kopalin ze złóż, które stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981) wymaga uzyskania koncesji.