Pytanie:
Czy zmiana sposobu użytkowania nabrzeża wymaga uzyskania decyzji środowiskowej? Zakład - port morski należy do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko. Istniejący i eksploatowany układ technologiczny ma być wykorzystywany do przeładunku innych towarów niż dotychczas, co będzie wymagało zmiany sposobu użytkowania nabrzeża.
Czy w związku z powyższym niezbędne będzie uzyskanie decyzji środowiskowej? Czy konieczne będzie również sporządzenie raportu? Czy decyzję środowiskową należy dołączyć do zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania nabrzeża, czy też o konieczności uzyskania i dostarczenia takiej decyzji zadecyduje organ budowlany przyjmujący zgłoszenie?
Odpowiedź:
Zmiana sposobu użytkowania nabrzeża wymaga uzyskania decyzji środowiskowej zgodnie z art. 72 ust. 1a ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko i na podstawie art. 71 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane - dalej pr. bud.
Sporządzenie raportu będzie konieczne, bowiem każde przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (§ 2 ust. 1 pkt 34 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko), wymagać będzie oceny oddziaływania na środowisko, a tym samym, w myśl art. 29 ust. 3 pr. bud., pozwolenia na budowę.
Aby proces przyspieszyć, należałoby zatem wystąpić o wydanie decyzji o środowiskowych oddziaływaniach przedsięwzięcia, a następnie dołączyć ją do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Jeśli przedsiębiorca tego nie uczyni, to organ administracji architektoniczno – budowlanej sam zawiesi postępowanie i nakaże uzyskanie decyzji środowiskowej.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 29 ust. 3 pr. bud. pozwolenia na budowę wymagają przedsięwzięcia, dla których konieczne jest przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko lub oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.
W praktyce konieczność przeprowadzenia oceny dotyczy zawsze przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz przedsięwzięć mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla których organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stwierdził konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a także przedsięwzięć, dla których stwierdzono konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000.