Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Pytanie
W jakiej odległości od budynku można wstawić zbiornik technologiczny z alkoholem izopropylowym o pojemności 10000 l?
Do jakiej podstawy prawnej należny się odnieść lub jak należy to interpretować?

Odpowiedź
Przepisy dotyczące składowania materiałów pożarowo niebezpiecznych (między innymi alkoholu izopropylowego) zawarte są w rozdziale 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów – dalej r.o.p.b. Przepisy, co do zasady, nie regulują odległości zewnętrznych zbiorników przeznaczonych do składowania materiałów pożarowo niebezpiecznych od budynków.

Uzasadnienie
Alkohol izopropylowy to wysoce łatwopalna ciecz palna o temperaturze zapłonu 12 °C. W związku z powyższym alkohol ten stanowi materiał niebezpieczny pożarowo (zob. § 2 ust. 1 pkt 1 lit. b r.o.p.b.). Przepisy dotyczące składowania materiałów pożarowo niebezpiecznych zawarte są z kolei w rozdziale 3 r.o.p.b.
I tak, zgodnie z § 7 ust. 1 r.o.p.b., przy przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo należy: wykonywać wszystkie czynności związane ze składowaniem materiałów niebezpiecznych zgodnie z warunkami ochrony przeciwpożarowej określonymi w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego lub zgodnie z warunkami określonymi przez producenta (pkt 1), utrzymywać na stanowisku pracy ilość materiału niebezpiecznego pożarowo nie większą niż dobowe zapotrzebowanie lub dobowa produkcja, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej (pkt 2), przechowywać zapas materiałów niebezpiecznych pożarowo przekraczający wielkość określoną w pkt 2 w oddzielnym magazynie przystosowanym do takiego celu (pkt 3), przechowywać materiały niebezpieczne pożarowo w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania (pkt 4), przechowywać ciecze o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55°C) wyłącznie w pojemnikach, urządzeniach i instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych, odprowadzających ładunki elektryczności statycznej, wyposażonych w szczelne zamknięcia i zabezpieczonych przed stłuczeniem (pkt 5).
Zgodnie z § 7 ust. 2 r.o.p.b., materiałów niebezpiecznych pożarowo nie przechowuje się w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.
Zgodnie natomiast z § 8 ust. 1 r.o.p.b., podczas przechowywania cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55°C) w budynkach, w strefach pożarowych zaliczonych do kategorii zagrożenia ludzi: jest dopuszczalne przechowywanie w jednej strefie pożarowej, zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi innej niż ZL IV oraz o przeznaczeniu innym niż handlowo-usługowe do 10 dm[3]cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 294,15 K (21°C) oraz do 50 dm3 cieczy o temperaturze zapłonu 294,15÷328,15 K (21÷55°C), a w mieszkaniach odpowiednio do 5 i do 20 dm3 cieczy (pkt 1), jest dopuszczalne przechowywanie w pomieszczeniach handlowo-usługowych cieczy o temperaturze zapłonu do 328,15 K (55°C) w takiej ilości, że gęstość obciążenia ogniowego stworzona przez te ciecze nie przekroczy 500 MJ/m2 (pkt 2), jest dopuszczalne przechowywanie w pomieszczeniach handlowo-usługowych stanowiących odrębną strefę pożarową cieczy palnych w ilościach większych niż określone w pkt 2, pod warunkiem spełniania przez te pomieszczenia wymagań techniczno-budowlanych dotyczących stref pożarowych produkcyjnych i magazynowych (pkt 3), w pomieszczeniach handlowo-usługowych ciecze palne powinny być przechowywane w szczelnych naczyniach, zabezpieczonych przed stłuczeniem, a ich sprzedaż należy prowadzić bez rozlewania (pkt 4).
Zgodnie wreszcie z § 8 ust. 2 r.o.p.b., podczas przechowywania cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 373,15 K (100°C) w garażach: o powierzchni powyżej 100 m[2]jest dopuszczalne przechowywanie tych cieczy tylko wtedy, gdy są niezbędne przy eksploatacji pojazdu i są przechowywane w jednostkowych opakowaniach stosowanych w handlu detalicznym (pkt 1), nie jest dopuszczalne przelewanie paliwa oraz napełnianie nim zbiorników paliwa w pojazdach (pkt 2), wolno stojących wykonanych z materiałów niepalnych o powierzchni do 100 m2 jest dopuszczalne przechowywanie do 200 dm3 cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55°C; pkt 3), o powierzchni do 100 m2 innych niż wymienione w pkt 3 jest dopuszczalne przechowywanie do 20 dm3 cieczy o temperaturze zapłonu poniżej 294,15 K (21°C) lub do 60 dm3 cieczy o temperaturze zapłonu 294,15÷373,15 K (21÷100°C; pkt 4), ciecze powinny być przechowywane w naczyniach metalowych lub innych dopuszczonych do tego celu, posiadających szczelne zamknięcia (pkt 5).
Wskazać więc trzeba, że przepisy, co do zasady, nie regulują odległości zewnętrznych zbiorników przeznaczonych do składowania materiałów pożarowo niebezpiecznych od budynków. Odległości te mogą jednak wynikać z warunków określonych, czy zalecanych przykładowo przez producenta zbiorników.
Ponadto z przepisów r.o.p.b. wynika, że na terenach przyległych do obiektów zabronione jest składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 6 r.o.p.b.), wokół placów składowych i składowisk przy obiektach oraz przy obiektach tymczasowych o konstrukcji palnej musi być zachowany pas ochronny o minimalnej szerokości 2 m (§ 4 ust. 3 r.o.p.b.), a także że składowanie materiałów niebezpiecznych pożarowo pod ścianami obiektu związanych z jego funkcją jest niedopuszczalne (§ 4 ust. 4 r.o.p.b. a contrario).

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .