Kto jest wytwórcą odpadów powstających z powierzonego materiału? Firmie zajmującej się produkcją mebli tapicerowanych kontrahent zagraniczny powierza do produkcji materiał tapicerski w postaci skóry.
Po wykrojeniu ze skóry określonego kształtu powstają odpady w postaci ścinek skór. Kto jest wytwórcą powstałych odpadów: producent mebli korzystający z powierzonego materiału czy kontrahent zagraniczny będący właścicielem powierzonego materiału?
Kontrahent zagraniczny chciałby przekazywać powstałe ścinki do odzysku w Chinach.
Czy taki sposób zagospodarowania odpadów byłby słuszny?
Odpowiedź:
O tym, kto będzie wytwórcą odpadów powstających w trakcie produkcji mebli tapicerowanych, powinna zadecydować umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy zakładem a kontrahentem zagranicznym.
Uzasadnienie:
Rozwiązań może być kilka:
1. Wytwórcą odpadu na mocy umowy z kontrahentem jest zakład polski. Jednym z elementów umowy jest ustalenie sposobu zagospodarowania odpadów - ścinek skór. Odpady te mogą być przekazywane do odzysku w Chinach również przez zakład polski, który może zorganizować wysyłkę odpadów do Chin we własnym. Umowa będzie wtedy zawierała rozliczenie za wykonanie usług polegających na produkcji mebli oraz zorganizowania wysyłki odpadów w celu ich odzysku za granicą, a także postanowienie, że środki, które pozostaną po rozliczeniu kosztów wysyłki i zapłaty za odpady, zostaną przekazane kontrahentowi zagranicznemu.
2. Wytwórcą odpadu na mocy umowy będzie kontrahent zagraniczny, a zakład polski otrzyma pełnomocnictwo do sklasyfikowania ścinek skór jako odpady w imieniu wytwórcy oraz zorganizowania w jego imieniu tego kontrahenta wysyłki odpadów do Chin. Za tę usługę otrzyma odrębne wynagrodzenie.
Odsyłanie ścinek do kontrahenta zagranicznego, aby ten sklasyfikował je jako odpady i zorganizował wysyłkę może być ekonomicznie nieuzasadnione.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.