Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Czy można składować odpady wydobywcze w odkrywkowych wyrobiskach górniczych, jeżeli odpady te nie są przeznaczone do rekultywacji wyrobiska?

Czy w wyrobisku mogą być składowane odpady o kodzie 01 04 10 - odpady w postaci pyłów i proszków inne niż wymienione w 01 04 07?

Czy odkrywkowe wyrobisko górnicze, w którym składowane są odpady wydobywcze (nie w celu rekultywacji), jest obiektem unieszkodliwiania odpadów?

 

Odpowiedź:

 

Wyrobisko nie jest obiektem unieszkodliwiania odpadów wydobywczych. Nie można w nim składować odpadów nieprzeznaczonych do rekultywacji lub niezwiązanych z celami technologicznymi. Nie jest również składowiskiem odpadów.

Wyrobisko należy poddać rekultywacji, uzyskując decyzję rekultywacyjną w trybie art. 20 i nast. ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205). Rekultywacja może być prowadzona przy pomocy odpadów, w tym odpadów wydobywczych, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 21 marca 2006 r. w sprawie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U. Nr 49, poz. 356) – dalej r.o.u.o.i.

Odpady o kodzie 01 04 10 nie mogą być składowane w wyrobisku. Nie można ich używać do rekultywacji wyrobiska, gdyż nie znalazły się na liście załącznika (lp. 1) do r.o.u.o.i.


Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2008 r. o odpadach wydobywczych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1136) - dalej u.o.w., posiadacz odpadów wydobywczych jest obowiązany do przedłożenia właściwemu organowi programu gospodarowania odpadami wydobywczymi przed rozpoczęciem działalności związanej z wytwarzaniem lub gospodarowaniem odpadami wydobywczymi. Jednocześnie posiadacz odpadów wydobywczych jest obowiązany do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarowania odpadami wydobywczymi (art. 11 ust. 1 u.o.w.).

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 5 u.o.w., obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych to obiekt przeznaczony do składowania odpadów wydobywczych w formie stałej, ciekłej, w roztworze lub zawiesinie, w tym hałdy i stawy osadowe, obejmujący tamy lub inne konstrukcje służące do powstrzymywania, zatrzymywania, ograniczania lub umacniania takiego obiektu; za obiekt unieszkodliwiania odpadów wydobywczych nie uznaje się wyrobiska górniczego wypełnianego odpadami wydobywczymi w celach rekultywacyjnych i technologicznych.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.