Wspólną politykę wodną UE opisuje Ramowa Dyrektywa Wodna (RDW), której nadrzędnym celem jest osiągnięcie dobrego stanu wszystkich wód do 2015 roku. RDW zobowiązuje państwa członkowskie do racjonalnego wykorzystywania i ochrony zasobów wodnych w myśl zasady zrównoważonego rozwoju, posługując się odpowiednim, powtarzalnym cyklem planistycznym. Dlatego co pięć lat będą aktualizowane strategie gospodarowania wodami w dorzeczach.
Polska została zobowiązana do przygotowania takich dokumentów, Planów Gospodarowania Wodami w dorzeczach (PGW), do końca 2015 roku. Na okres przejściowy, w porozumieniu z Komisją Europejską, KZGW przygotowuje tymczasowe dokumenty – Masterplany. Dodatkowo działania, których realizacja jest niezbędna dla osiągnięcia dobrego stanu wód znajdą swoje miejsce w Programie wodno-środowiskowym kraju. Strategie te będą ze sobą kompatybilne. Dodatkowo PGW będzie także oceniał i analizował jak poszczególne prace i inwestycje wpływają na środowisko i jakość wód oraz jak realizują cel postawiony w polityce wodnej UE.
Jak będzie wyglądać reforma gospodarki wodnej? - w Ministerstwie Środowiska przygotowywany jest projekt nowego Prawa wodnego, które ma wyznaczać ramy prawne gospodarowania wodami w Polsce. Jutro szczegółowo opiszemy proponowane zmiany.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.mos.gov.pl, stan z dnia 21 sierpnia 2013 r.