Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami udostępnił na swojej stronie internetowej materiał dotyczący wskaźników emisji dla podstawowych zanieczyszczeń z procesu spalania paliw w kotłach o nominalnej mocy cieplnej do 5 MW.
Materiał powstał by ułatwić podmiotom korzystającym ze środowiska sprawozdania, w rocznym raporcie do Krajowej bazy, danych o wielkości emisji do powietrza z takich kotłów. Podmioty, które zarejestrowały się do Krajowej bazy i będą wprowadzać raport roczny, emisję z takich kotłów mogą określić zgodnie ze stosowanymi dotychczas wskaźnikami emisji (np. podanymi w materiale informacyjno-instruktażowym Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z 1996 r.). Jeżeli dotychczas podmiot nie ustalał wielkości emisji poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń z kotłów o nominalnej mocy cieplnej do 5 MW, a opłaty za gazy lub pyły wprowadzane do powietrza z takich źródeł ponosił w zależności od ilości zużytego paliwa (za pomocą ryczałtów), może wykorzystać opublikowane opracowanie do ustalenia rodzajów i ilości poszczególnych zanieczyszczeń na potrzeby raportu do Krajowej bazy.
W materiale określono sposób obliczania wskaźników oraz przedstawiono wskaźniki emisji dla podstawowych substancji w zależności od rodzaju spalanego paliwa. Wskaźniki emisji wyrażone zostały:
- dla węgla kamiennego, koksu, drewna oraz paliw płynnych – w [g/Mg],
- dla gazu ziemnego – w [g/m3],
co umożliwia bezpośrednie podstawienia zaproponowanych wielkości w raporcie do Krajowej bazy w części "Emisja z instalacji" - "Wskaźnik emisji na jednostkę zużytego paliwa" i automatyczne wyliczenie wielkości emisji przez system.
Materiał dostępny jest pod adresem:
Portal eko-net.pl zwraca uwagę, że w przypadku samodzielnego obliczania wielkości emisji ze wzoru podanego w materiale (E = B x W gdzie B = zużycie paliwa wyrażone Mg lub m3 oraz W = wskaźnik wielkości emisji wyrażony w g/Mg lub g/m3) należy zwrócić uwagę na błąd, jaki zakradł się do opisu wzoru. Podstawiając do przedstawionego wzoru wskaźniki oraz ilość zużytego paliwa we wskazanych jednostkach otrzymamy emisję w g, a nie jak podają autorzy materiału - w kg.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: , www.eko-net.pl, stan z dnia 24 stycznia 2013 r.