Przedsiębiorca zwrócił się o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na zbieraniu odpadów złomu i metali kolorowych.
Prezydent miasta odmówił określenia środowiskowych uwarunkowań realizacji objętego nim przedsięwzięcia.
Wyjaśnił, iż uzupełnienie raportu w zakresie oddziaływania na klimat akustyczny nie uzyskało aprobaty Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ). Nie ujęto w nim bowiem wszystkich parkujących i manewrujących na terenie nieruchomości samochodów należących do inwestora.
W związku z brakiem tych obliczeń, prezentujących oddziaływanie rzeczywistego ruchu samochodów, organ uznał za niemożliwe uzgodnienie realizacji przedsięwzięcia, zidentyfikowanie zagrożeń i możliwość zastosowania środków ochrony.
Przedsiębiorca złożył skargę do sądu administracyjnego.
Jego zdaniem przedłożony przez niego raport zawiera pełną analizę akustyczną przedsięwzięcia i wynika z niego, że hałas związany z planowaną inwestycją nie przekracza poza granicami działki, dopuszczalnych norm.
WSA uznał skargę za niezasadną.
Sąd przypomniał, iż dla określenia skumulowanych oddziaływań na środowisko konieczne było wykonanie obliczeń generowanego poziomu hałasu z uwzględnieniem hałasu związanego z faktem parkowania na tej działce wszystkich samochodów wykorzystywanych, do prowadzonej przez niego działalności.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Prawo Ochrony Środowiska Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Niezrozumiałe jest zatem stanowisko autorów raportu oraz przedsiębiorcy, że parkowanie samochodów obsługujących zakład, nie ma wpływu na maksymalny ruch samochodów na tej działce i w konsekwencji na oddziaływanie akustyczne na tereny sąsiednie.
Pomimo wezwań raport nie został w tym zakresie należycie uzupełniony.
Uzasadniało to odmowę uzgodnienia realizacji planowanego przedsięwzięcia przez RDOŚ. Bez tego uzgodnienia, organy orzekające nie mogły zaś wydać pozytywnej decyzji środowiskowej.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gliwicach z 31 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 930/15, prawomocny