Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Czy wody opadowe i roztopowe z dachu budynku sali gimnastycznej przy szkole można odprowadzać bezpośrednio do wód podziemnych?
Czy odprowadzanie wód opadowych i roztopowych tylko z powierzchni dachowych budynku szkoły do ziemi poprzez skrzynie chłonne wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód?
Odpowiedź:
Jeśli w analizowanej sytuacji do studni chłonnej jest wyłącznie odprowadzana woda z dachów i woda ta jest odprowadzana do studni chłonnej w granicach własnej nieruchomości, to w mojej ocenie na jej odprowadzanie nie jest konieczne pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód. Jednakże ta sprawa nie jest jednoznaczna i jest różnie interpretowana przez organy ochrony środowiska.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 19 lit. f ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., urządzeniem wodnym jest wylot urządzenia służący do wprowadzania wody do wód lub urządzeń wodnych, ale w omawianej sprawie nie będzie miał zastosowania, gdyż wody będą odprowadzane do ziemi.
Ponadto, zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 19 pr. wod., urządzeniem wodnym jest każde urządzenie służące kształtowaniu zasobów wodnych oraz korzystaniu z nich.
Odprowadzanie wód opadowych z dachu nie jest korzystaniem z wód, gdyż wody te nie są ściekami (art. 31 ust. 4 pkt 4 pr. wod.), tj. nie mieszczą się one w kategorii wód opadowych, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. c pr. wod. Wynika to z tego, że połaci dachowych obiektów budowlanych nie można utożsamiać z nawierzchniami trwałymi, które mogą znajdować się bezpośrednio na powierzchni ziemi zanieczyszczonych terenów wymienionych w przytoczonym przepisie definiującym wody opadowe.
Odprowadzanie wód z dachów nie jest również odprowadzaniem wód powierzchniowych ani wód podziemnych (art. 37 pkt 1 pr. wod.), więc studnia chłonna nie jest urządzeniem służącym do korzystania z wód. Taką studnię zalicza się do urządzeń wodnych, jeżeli służy kształtowaniu zasobów wodnych (oddziałuje na grunty sąsiednie). W przedmiotowym przypadku z powierzchni dachu budynku sali gimnastycznej oddziaływania być nie powinno.
Jak jednak zauważono na wstępie, sytuacja ta jest różnie interpretowana przez organy właściwe do wydawania pozwoleń wodno prawnych. Organy administracji wskazują, że nie każde wprowadzanie do środowiska wód opadowych z dachów automatycznie jest zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia wodnoprawnego, gdyż zależeć to będzie od rodzaju instalacji służącej do zbierania tego typu wód (np. rynien), jak też od systemu do sprowadzania tych wód na powierzchnię terenu (np. w postaci rur spustowych) oraz rodzaju urządzeń, które zastosowano do ostatecznego wprowadzania tych wód do środowiska. Ostatecznie o tym, czy pozwolenie jest konieczne, decyduje końcowy etap systemu odwadniania dachu budynku, jakim jest np. studnia chłonna, do której te wody są odprowadzane, która może w tym momencie zostać uznana za urządzenie wodne, na budowę którego jest wymagane pozwolenie wodnoprawne.
Wówczas należy uwzględnić zapisy art. 31 ust. 4 pkt 2 pr. wod., zgodnie z którymi odwadnianie obiektów lub gruntów mieści się w pojęciu korzystania z wód, zaś kwestie jego podporządkowania do poszczególnych rodzajów korzystania z wód, a mianowicie zwykłego czy szczególnego, należy rozważać indywidualnie, biorąc pod uwagę m.in. zastosowany system wprowadzania tych wód do środowiska. Jeśli jednak odprowadzanie wód nie przekroczy 5 m3/dobę, to będziemy mieć do czynienia ze zwykłym korzystaniem z wód, na które nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne.
Reasumując, każda taka sprawa powinna zostać przeanalizowana przez organ indywidualnie z punktu widzenia szczególnego korzystania z wód, czyli takiego, które wiąże się z posiadaniem pozwolenia wodnoprawnego wydawanego na podstawie art. 122 ust. 1 pkt 1 pr. wod.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.