Wykorzystanie biomasy do produkcji energii zielonej zmniejszy emisję CO2 i ochroni lasy przed nadmiernym eksploatowaniem. Wpłynie także na realizację międzynarodowego zobowiązania w zakresie udziału energii z OZE. W Polsce do 2020 r. powinien on wynieść co najmniej 15 proc.
Rozporządzenie wprowadza m.in. definicję drewna pełnowartościowego, nie przewidując jednocześnie wsparcia dla energii z niego wytwarzanej. Ponadto zwiększy się dostępność biomasy leśnej - innej niż drewna pełnowartościowego - do celów energetycznych.
Rozporządzenie wprowadza też możliwość preferencyjnego zużycia biomasy leśnej przez jednostki lub kotły wchodzące w ich skład, które zostały przebudowane do energetycznego wykorzystania biomasy do 31 grudnia 2015 r.
Nowe rozwiązania dopuszczają również produkcję energii z odpadów lub pozostałości z przemysłu przetwarzającego produkty leśne w miejscu ich powstania, bez konieczności stosowania wymaganego udziału tzw. biomasy agro.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu i energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzenia danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii zostało podpisane 18 października 2012 r. i wejdzie w życie 31 grudnia 2012 r.
Źródło: www.mg.gov.pl