Co należy zrobić w przypadku, gdy do gminy wpłynął wniosek mieszkańca o interwencję w sprawie zasypania przez jednego z sąsiadów części naturalnego zbiornika wodnego (wnioskodawca twierdzi, iż jest to staw, choć na mapach ewidencyjnych grunt ten oznaczony jest jako nieużytek)?
Zasypanie części zbiornika, gdzie corocznie w okresie wiosennym znajdowała się woda powoduje podtapianie gruntów sąsiednich. Czy sąsiad mógł bez zezwolenia zasypać część naturalnego zbiornika wodnego? Jeśli nie, to jaki organ i na jakiej podstawie powinien się tą sprawą zająć?
Odpowiedź:
Sprawą powinien się zająć starosta, gdyż powyższe prace zostały wykonane bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego, a organem właściwym w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego jest starosta, stosownie do art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Na podstawie art. 64a ust. 5 pr. wod., starosta jest również właściwym do wydania decyzji nakładającej obowiązek zlikwidowania takiego zasypania, lub decyzji o legalizacji (art. 64a ust. 2 pr. wod., jeżeli sprawca zasypania złoży stosowny wniosek, i nie będzie to sprzeczne z przepisami prawa). Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d pr. wod., do robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód stojących i wód podziemnych mają bowiem zastosowanie przepisy o urządzeniach wodnych.
W sprawie wykonania prac bez pozwolenia wodnoprawnego organem właściwym jest starosta
Jaki organ będzie właściwy w sprawie zasypania przez jednego z sąsiadów części naturalnego zbiornika wodnego?