Pytanie
Zgodnie z art. 74a o.p. w przypadkach niewymienionych w art. 73 § 2 i art. 74 wysokość nadpłaty określa organ podatkowy.
Czy powstanie nadpłata na skutek zapłacenia przez podatnika całego przewidzianego na dany rok podatkowy wymiaru podatku np. w terminie do 15 marca, a następnie sprzedaży nieruchomości w drugim półroczu (podatnik otrzymuje decyzję odpisującą – zmniejszającą wymiar)?
Jeśli podatnik nadal posiada nieruchomość organ wydaje postanowienie zgodnie z art. 76 § 1 o.p. o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych, (...).
Jak powinien postąpić organ podatkowy w przypadku, gdy:
- organ nie posiada numeru rachunku konta osobistego podatnika,
- kierowana korespondencja wraca z adnotacją: awizowano nie zastano lub adresat wyprowadził się (można przypuszczać, iż próba zwrócenia nadpłaty za pośrednictwem operatora pocztowego nie dojdzie do skutku), gdyż podatnik wyprowadził się i nie dopełnił obowiązku meldunkowego, a kwota nadpłaty ulegnie zmniejszeniu o koszty porto),
- podatnik nie złożył wniosku o zaliczeniu nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych,
- podatnik nie posiada już nieruchomości, nie poinformował organu o nowym adresie zamieszkania i tym samym organ nie może doręczyć decyzji odpisującej-zmniejszającej wymiar, jak również zwrócić nadpłatę pocztą?