Pytanie:
Czy w 2014 r. nadal będzie mogła korzystać ze zwolnienia czy w związku z inną konstrukcją art. 113 u.p.t.u. będzie musiała się zarejestrować jako podatnik VAT, a usługi nadal będą zwolnione z opodatkowania?
Odpowiedź:
Najprawdopodobniej podatniczka, o której mowa, w 2014 r. nadal będzie mogła korzystać ze zwolnienia odpowiadającemu obecnemu zwolnieniu podmiotowego, a w konsekwencji nie będzie musiała się rejestrować jako podatnik VAT.
Uzasadnienie:
Jednym z obowiązków podatników VAT jest obowiązek rejestracji (zob. art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm. – dalej u.p.t.u.). Obowiązek ten nie obciąża jednak wszystkich podatników. Do końca 2013 r. z obowiązku rejestracji zwolnieni są, między innymi, podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u. oraz wykonujący wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3 u.p.t.u. (zob. art. 96 ust. 3 u.p.t.u.). Natomiast od 1 stycznia 2014 r. z obowiązku tego będą zwolnieni, między innymi, podatnicy, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne (zob. art. 96 ust. 3 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.; zmiana treści przepisu związana będzie ze zmianą charakteru zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u.).
Mając to na uwadze wskazać należy, że na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 u.p.t.u. zwolnione są od podatku usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji. Zwolnienie to obejmuje, między innymi, usługi agentów ubezpieczeniowych (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 lutego 2013 r. - IPPP2/443-1286/12-2/AO).
A zatem przynajmniej część świadczonych przez podatniczkę usług jest zwolniona przedmiotowo od podatku. Na podstawie treści pytanie nie jest natomiast możliwe czy zwolnione przedmiotowo są wszystkie usługi świadczone przez podatniczkę, gdyż wskazanie symbolu PKD 66.19. Z nie pozwala na ustalenie czy świadczone w ramach tej części usługi są zwolnione od podatku. Niekoniecznie zatem podatniczka, o której mowa, jest podatniczką wykonującą wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od podatku.
Nie ma to jednak najprawdopodobniej, gdyż w 2014 r. przy ustalaniu prawa do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 u.p.t.u. nadal nie będzie się wliczać wartości sprzedaży zwolnionej przedmiotowo od podatku. Co prawda będą od tej zasady istnieć pewne wyjątki (zob. art. 113 ust. 2 pkt 2 lit. a-c u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.), lecz nie będą one dotyczyć usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych (usług agentów ubezpieczeniowych). Jest zatem mało prawdopodobne, aby dla celów wskazanego zwolnienia wartość sprzedaży podatniczki (a więc wartość sprzedaży pomijająca przynajmniej wartość świadczonych usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych) przekroczyła w poprzednim roku (w 2013 r.) 150.000 zł. Najprawdopodobniej podatniczka będzie zatem mogła nadal korzystać z tego zwolnienia (mimo, że z dniem 1 stycznia 2014 r. zmieni się jego charakter, tj. przestanie mieć ono charakter podmiotowy), a w konsekwencji nie będzie musiała się rejestrować jako podatnik VAT.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2014 r.]