Spółka planowała na terenie gminy rozpocząć inwestycję polegającą na montażu na otwartym terenie paneli (ogniw) fotowoltaicznych.
Urządzenia miały być zamocowane do gruntu za pomocą specjalnego systemu kotew, palowania, czy też za pomocą płyt betonowych. Sposób przytwierdzenia miał umożliwiać w razie potrzeby wymontowanie ogniw, jak również ich wymianę na inne urządzenia prądotwórcze, nie powodując przy tym uszczerbku dla całości inwestycji.
Zdaniem spółki, zamontowane panele nie stanowią budowli i w związku z tym nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od wartości budowli. Za budowle może zostać uznany jedynie system mocowania paneli do gruntu, i jedynie ta część będzie mogła być opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Wójt gminy zajął inne stanowisko w sprawie. Zdaniem organu panele fotowoltaiczne wraz z systemem mocowania stanowią urządzenie budowlane, które jest w rozumieniu ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm.) traktowane jako budowla pod względem podatku od nieruchomości.
Sprawa trafiła do WSA.
Sąd uznał, iż panele fotowoltaiczne, które pod wpływem promieniowania świetlnego działają jako generatory energii elektrycznej, stanowią urządzenia techniczne nie mogące być przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.
Opodatkowaniu tym podatkiem podlegać będą wyłącznie jako budowla ich fundamenty (trwałe mocowanie) - jako odrębna część przedmiotów składająca się na całość użytkową – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 13 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Op 327/14, nieprawomocny