Obowiązek korekty rocznej za zakończony rok może się pojawić, jeżeli:
• w trakcie zakończonego roku podatnik odliczał proporcjonalnie podatek naliczony (ewentualnie jeżeli podatnik odliczał podatek w całości lub nie odliczał podatku w ogóle ze względu na zaokrąglenie proporcji do 0% lub 100% na podstawie przepisów art. 90 ust. 10 u.p.t.u.), oraz
• w jednym z wcześniejszych lat podatnik proporcjonalnie odliczył podatek naliczony przy zakupie (wytworzeniu) środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (ewentualnie jeżeli przy dokonywaniu takich zakupów podatnik odliczał podatek w całości lub nie odliczał podatku w ogóle ze względu na zaokrąglenie proporcji do 0% lub 100% na podstawie przepisów art. 90 ust. 10 u.p.t.u.),
• w zakończonym roku u podatnika zaczęły występować zakupy wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku (chyba że możliwe było częściowe odliczenie podatku naliczonego od tych zakupów przez wyodrębnienie kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami dającymi prawo do odliczenia – zob. art. 90 ust. 1 u.p.t.u.).
 
W wymienionych przypadkach korekta roczna nie jest jednak konieczna, jeżeli:
• proporcja ostateczna za zakończony rok okaże się taka sama jak proporcja wstępna stosowana w tym roku,
• w przypadku składników majątku podlegających korekcie rozłożonej w czasie – jeżeli proporcja ostateczna za zakończony rok okaże się taka sama niż proporcja wstępna stosowana w roku nabycia tych składników majątku.
Jeżeli jednak proporcja ostateczna różni się od proporcji wstępnej choćby o jeden punkt procentowy, konieczne jest dokonanie korekty rocznej za zakończony rok (zwrócenie na to uwagi jest o tyle istotne, że do końca 2010 r. przepisy wyłączały obowiązek dokonywania korekty rocznej, jeżeli różnica między proporcją wstępną stosowaną w trakcie roku a proporcją ostateczną obliczoną dla zakończonego roku wynosiła 1 lub 2 punkty procentowe). W przypadku składników majątku podlegających korekcie rozłożonej w czasie korekty należy dokonać, gdy proporcja ostateczna za zakończony rok okaże się inna niż proporcja wstępna stosowana w roku nabycia tych składników majątku.
 
Pamiętaj!
Każda (nawet wynosząca jeden punkt procentowy) różnica między proporcją wstępną a ostateczną obliguje podatnika do przeprowadzenia korekty rocznej.
 
(...)