Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.


Gmina w przetargu na odbiór odpadów nie objęła nieruchomości niezamieszkałych. W lokalach mieszkalnych w gminie znajdują się placówki usługowo-handlowe, np. salon kosmetyczny. Prowadzący działalność złożyli deklarację o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Czy w związku z powyższym powinni zawrzeć także osobną umowę na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa wart. 9b ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) - dalej u.u.c.p.g.?


Odpowiedź:

Działający w budynku mieszkalnym zakład usługowy powinien być objęty systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Oznacza to, że zakład taki nie musi zawierać odrębnej umowy na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorcą wpisanym do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2 u.u.c.p.g.

Uzasadnienie:

Właściciele i zarządcy nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców nie podpisują umów z firmami wywozowymi, lecz składają deklaracje o wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów – także jeśli w ich obrębie jest prowadzona działalność gospodarcza lub inna, w tym związana z funkcjonowaniem instytucji, fundacji i stowarzyszeń, np. kamienica z lokalami mieszkalnymi oraz usługowymi lub siedzibą organizacji non-profit, blok należący do spółdzielni mieszkaniowej lub gminy z zakładem fryzjerskim w przyziemiu.

Gdyby taki sam zakład usługowy (np. fryzjer, szewc, sklep) był zlokalizowany w budynku niemieszkalnym, wtedy (tj. w przypadku, gdy gmina nie objęła systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości niezamieszkałych) musiałby zawrzeć odrębną umowę z przedsiębiorca odbierającym odpady komunalne z tych nieruchomości.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.