Dziś, podatnicy oraz spółki, których wspólnicy są opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą prowadzić, między innymi ewidencję wyposażenia. Przepisy przewidują też, że podatnicy dokonujący pracownikom wypłat należności ze stosunku pracy obowiązani są prowadzić karty przychodów. Ustawa nakłada także na podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej obowiązek prowadzenia ewidencji zatrudnienia. Omawiany projekt przewiduje likwidację tych trzech obowiązków.

Obecnie wybór opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu nastąpić musi, co do zasady, do 20 stycznia roku podatkowego.  
W przypadku podatników rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku termin wyboru opodatkowania w formie ryczałtu upływa w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Termin 20 stycznia roku podatkowego obowiązuje również w przypadku rezygnacji z opodatkowania w formie ryczałtu. Tylko w przypadku wyboru opodatkowania w formie ryczałtu przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze termin upływa 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
 
Od 1 czerwca 2017 r. we wszystkich przypadkach termin wyboru opodatkowania w formie ryczałtu upływać ma 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnie pierwszy w roku podatkowym przychód (a więc najczęściej 20 lutego) albo do końca roku podatkowego.
Kolejna z planowanych zmian dotyczy wyłączenia możliwości korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu przez podatników rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki. Obecnie podatnicy, którzy nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, opodatkowanie w formie ryczałtu muszą wybrać do dnia rozpoczęcia działalności.
 
Omawiany projekt przewiduje także likwidację konieczności dokonywania takiego zawiadomienia przed rozpoczęciem działalności. Wybór opodatkowania w formie ryczałtu przez podatników, o których mowa, następować ma w standardowym terminie, czyli 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnie pierwszy w roku podatkowym przychód, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnie w grudniu roku podatkowego.