Węgiel wciąż fundamentem polskiego bezpieczeństwa energetycznego

Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki w wywiadzie udzielonym portalowi biznes.newseria.pl podkreślił, że węgiel jeszcze na długo będzie fundamentem polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Piechociński wykluczył tym samym możliwość zamykania kopalń i zapowiedział, że priorytetem będzie łączenie, otwieranie nowych ścian, wykorzystanie szybów, które już funkcjonują.

Szef resortu gospodarki przypomina, że nawet scenariusze Komisji Europejskiej, które powstały w ramach pakietów klimatyczno-energetycznych mówią, że w 2050 roku minimum 40 proc. energii w polskim miksie energetycznym będzie pochodziło z węgla.
Potrzebna jest wielka reforma górnictwa

Wicepremier podkreślił potrzebę gruntownych zmian w polskim górnictwie, które dostosują je do unijnych wymogów dotyczących ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

– Najważniejsze są procesy podwyższenia efektywności, rozumne porozumiewanie się na poziomie zakładu, żeby górnictwo węglowe przeszło trudny czas spadku cen na rynkach międzynarodowych – podkreśla Janusz Piechociński. – Musimy mieć świadomość, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat nie widać możliwości wzrostu cen energii, bo za to zapłaci cała gospodarka i tego nie przyjmie ani gospodarka, ani budżety domowe. Zatem węgiel będzie oscylował w tych granicach 80 dolarów za tonę na ARA (w portach Amsterdam - Rotterdam - Antwerpia) na Morzu Północnym czy na Bałtyku.


W ciągu najbliższych kliku lat Piechociński zapowiedział wymianę starych, nieefektywnych bloków na nowoczesne, które nie będą emitowały tak dużych ilości CO2, jak obecnie funkcjonujące. To wymaga zmian również na poziomie kadr.

– Chcemy odmłodzić kadrę, ale też zapewnić płynność w tym obszarze i wprowadzać nową technikę, a to wymaga bardzo dobrze przygotowanych do tego górników. Dotrzymamy gwarancji zatrudnienia górników dołowych i tych, którzy na powierzchni przygotowują cały proces. Ze względu na wymianę pokoleń, będziemy zatrudniać wszystkich górników, którzy kończą szkoły średnie i wyższe na kierunkach górniczych – podkreśla szef resortu gospodarki.

Zlecony przez resort gospodarki audyt dotyczył trzech spółek węglowych: Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Więcej: J. Piechociński: nie będziemy zamykać kopalń, www.biznes.newseria.pl