Na mocy nowelizacji przepisów o podatku akcyzowym od 1 stycznia 2012 r. opodatkowaniu podlega zużycie wyrobów węglowych na cele opałowe. Ustawodawca przewidział jednak pewne zwolnienia z nowego podatku.
Zgodnie z art. 31a ust. 2. pkt 9 znowelizowanej ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 108 poz. 626), podmioty gospodarcze, które wprowadziły systemy prowadzące do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej, mogą korzystać ze zwolnienia z akcyzy na wyroby węglowe.
Organy podatkowe, jako systemy, o których mowa powyżej, wskazują Europejski System Handlu Emisjami (ETS EU) oraz Wspólnotowy Systemem Ekozarządzania i Audytu (EMAS). Stanowisko to, na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy było wielokrotnie podtrzymywane w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez Izby Skarbowe, z których wynika, że zwolnienie z podatku akcyzowego nie dotyczy podmiotów posiadających certyfikat zgodności z normą ISO 14001. Do zwolnienia uprawnia jedynie rejestracja w krajowym systemie ekozarządzania i audytu EMAS.
Potwierdzeniem słuszności stanowiska dotyczącego zwolnienia z akcyzy na wyroby węglowe dla podmiotów zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu EMAS są wyjaśnienia Ministerstwa Finansów przedstawione w odpowiedzi na zapytanie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Ministerstwo Finansów stwierdza, że za podmioty, o których mowa w art. 31a ust. 2 pkt 9 ustawy o podatku akcyzowym należy uznać podmioty zarejestrowane w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), o którym mowa w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS) (Dz. U. Nr 178, poz. 1060).
Źródło: www.gdos.gov.pl