Pytanie pochodzi z Kompasu Księgowo-Kadrowego:

Nasze biuro prowadzi księgowość spółce, która sprzedaje elektronarzędzia. Klientami są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Spółka przyjęła zasadę, że każda transakcja jest fiskalizowana, natomiast klienci, którzy są przedsiębiorcami, po zwróceniu paragonu otrzymują fakturę. Zdarza się również często, że osoby niebędące przedsiębiorcami chcą otrzymać fakturę. W tym przypadku spółka stosuje takie same zasady jak w przypadku przedsiębiorców, tj. wystawia fakturę do paragonu. Kopia faktury wraz z paragonem jest przechowywana przez spółkę, natomiast dokumentem, na podstawie, którego dokonujemy wpisu do rejestru sprzedaży jest miesięczny raport fiskalny.
Czy po wprowadzeniu regulacji dotyczących JPK taki sposób prowadzenia rejestru nadal jest dopuszczalny?
 
Odpowiedź
Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego wynika z dodanych z dniem 1 lipca 2016 r. przepisów art. 82 § 1b oraz art. 193a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - dalej o.p. Z przepisów tych wynika obowiązek sporządzania/przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji zgodnie z art. 109 ust. 3 u.p.t.u. w postaci elektronicznej (JPK), jednak póki co w żaden sposób nie zmieniają regulacji dotyczących zasad jej sporządzania. Tak więc, po wprowadzeniu obowiązku przekazywania/sporządzania JPK, opisany w pytaniu sposób prowadzenia rejestru jest prawidłowy.
 
Uzasadnienie
Podatnicy dokonujący sprzedaży za pośrednictwem kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy (art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u.).
Jak zaś wynika z art. 106h ust. 1 u.p.t.u. w przypadku, gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Zasada ta nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach, gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
Obowiązek przekazywania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego wynika z dodanych z dniem 1 lipca 2016 r. przepisów art. 82 § 1b oraz art. 193a o.p. Z przepisów tych wynika obowiązek sporządzania/przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji zgodnie z art. 109 ust. 3 u.p.t.u. w postaci elektronicznej (JPK), jednak póki co w żaden sposób nie zmieniają regulacji dotyczących zasad jej sporządzania. Tak więc, po wprowadzeniu obowiązku przekazywania/sporządzania JPK, opisany w pytaniu sposób prowadzenia rejestru jest prawidłowy.

W przypadku sprzedaży na rzecz osób fizycznych podatnik jest obowiązany wystawić fakturę, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty (art. 106b ust. 3 u.p.t.u.).