Pytanie:
Inwestor wystąpił do organu architektoniczno-budowlanego z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego z odprowadzeniem ścieków do projektowanego zbiornika bezodpływowego szambo. Projekt zawiera kserokopie rysunków oczyszczalni biologicznych (w tym osadników gnilnych i oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym) - prospekt producenta. Na prospekcie tym autor projektu potwierdził jego zgodność z oryginałem.

Czy ten prospekt można uznać za budowlany projekt powtarzalny, mimo braku zgody producenta na wykorzystanie rysunków (prospektu), jak również zgody na wprowadzanie jakichkolwiek zmian adaptacyjnych?

Czy ewentualnie należałoby żądać przedłożenia projektu budowlanego zbiornika szambo wykonanego przez osobę z wymaganymi uprawnieniami budowlanymi, w oparciu o wytyczne producenta danego typu zbiornika?

Odpowiedź:
Na wstępie wskazać należy, iż z zaprezentowanego w pytaniu opis stanu faktycznego wynika, że przedłożony organowi administracji architektoniczno-budowanej projekt budowlany jest niespójny z treścią wniosku o pozwolenie na budowę.

We wniosku o wydanie pozwolenia na budowę mowa jest o szambie będącym zbiornikiem bezodpływowym na nieczystości ciekłe służącym do gromadzenia ścieków, natomiast projekt budowlany zawiera kserokopie rysunków obrazujących przydomową oczyszczalnię biologiczną zaopatrzoną w osadnik gnilny w którym następuje wstępne podczyszczanie ścieków i w drenaż rozsączający.

Tego rodzaju rozbieżność należy traktować jako nieprawidłowość w rozumieniu art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - dalej pr. bud. Zgodnie z tezą wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2009 r., VII SA/Wa 2116/08 w sytuacji gdy "treść projektu budowlanego pozostaje w sprzeczności z treścią wniosku o pozwolenie na budowę, organ jest uprawniony traktować tę rozbieżność jako nieprawidłowość w rozumieniu art. 35 ust. 3 pr. bud., a więc nieprawidłowość podlegającą usunięciu w drodze postanowienia nakładającego na stronę obowiązek jej usunięcia w wyznaczonym przez organ terminie, pod rygorem odmowy uwzględnienia wniosku o pozwolenie na budowę w całości.

Zgodnie z treścią art. 33 ust. 2 pkt 1 pr. bud., projekt budowlany stanowi załącznik do wniosku o pozwolenie na budowę. Niespójność poszczególnych elementów wniosku jest nieprawidłowością polegającą na naruszeniu przepisów regulujących treść wniosku o pozwolenie na budowę (art. 35 ust. 1 pr. bud.).

Przepisy te mają na celu zapobieganie wydawaniu pozwoleń na budowę, jeżeli treść żądania wnioskodawcy nie została w jednoznaczny sposób w toku postępowania ustalona. Nie jest dopuszczalne wydanie decyzji zatwierdzającej projekt budowlany, który obejmuje szersze zamierzenie budowlane, niż wniosek o pozwolenie na budowę".

Przechodząc do meritum sprawy wyjaśnić należy, iż obowiązujące przepisy prawa nie posługują się pojęciem projektu powtarzalnego. Dla ustalenia czy kserokopie rysunków oczyszczalni biologicznej (prospekt producenta) potwierdzone za zgodność z oryginałem przez projektanta, można potraktować jako element projektu budowlanego, niezbędne będzie odwołanie się do przepisów rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego - dalej r.p.b.

Zgodnie z § 4 ust. 3 r.p.b., projekt obiektu budowlanego przeznaczony do wielokrotnego zastosowania, spełniający wymagania § 11-13 r.p.b., może być zastosowany jako projekt architektoniczno-budowlany przez projektanta obiektu budowlanego, po dostosowaniu do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Z treści tego przepisu jasno wynika, że do uznania rysunków biologicznej oczyszczalni ścieków jako projektu nie wystarczy potwierdzenie przez projektanta zgodności rysunków z oryginałem, oraz dostosowanie tej inwestycji do ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, konieczne jest również, zgodne z treścią przywołanego przepisu, spełnienie przez przedłożony prospekt wymagań z § 11-13 r.p.b.

W świetle § 11 ust. 2 pkt 8 r.p.b. opis techniczny w projekcie architektoniczno-budowlanym powinien określać m.in. rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności instalacji i urządzeń budowlanych: wodociągowych i kanalizacyjnych, ogrzewczych, wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej i mechanicznej, chłodniczych, klimatyzacji, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z sieciami zewnętrznymi wraz z punktami pomiarowymi, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń, przy czym należy przedstawić:

a) dla instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych – założone parametry klimatu wewnętrznego z powołaniem przepisów techniczno-budowlanych oraz przepisów dotyczących racjonalizacji użytkowania energii,

b) dobór i zwymiarowanie parametrów technicznych podstawowych urządzeń ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i chłodniczych oraz określenie wartości mocy cieplnej i chłodniczej oraz mocy elektrycznej związanej z tymi urządzeniami.

Nie budzi wątpliwości odpowiadającego, że realizacja przydomowej oczyszczalni ścieków w ramach wykonywania zadania polegającego na budowie budynku mieszkalnego nie może odbywać się jedynie w oparciu o dokumentację techniczną tejże oczyszczalni.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby prospekt producenta oczyszczalni stanowił część składową projektu, nie może on jednak zastępować projektu instalacyjnego określającego założenia przyjęte do obliczeń instalacji, podstawowe wyniki tych obliczeń, z uzasadnieniem doboru, rodzaju i wielkości urządzeń, a także zaprezentowaną w formie rysunkowej instalację kanalizacyjną zewnętrzną.

Dostosowanie założeń projektowych do warunków miejscowych nie może sprowadzać się jedynie do wykorzystania powtarzalnej dokumentacji technicznej oczyszczalni ścieków. Aby projekt mógł być podstawą wydania decyzji o pozwoleniu na budowę powinien dotyczyć konkretnego obiektu, w tym przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, stanowiąc indywidualną dokumentację spełniającą wymagania określone przepisami prawa budowlanego.

Rozwiązania przyjęte w projekcie przeznaczonym do wielokrotnego zastosowania muszą być właściwe w konkretnym przypadku i zweryfikowane przez osobę z wymaganymi uprawnieniami budowlanymi.