Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Czy można mówić o piętrzeniu wody w stawie, jeżeli projektowany staw będzie całkowicie przeprowadzał wodę ze źródła, którą będzie zasilany (staw przepływowy)?

W stanie istniejącym woda wypływająca ze źródła płynie pogłębionym rowem o długości ok. 30 m w linii prostej i wpada wprost do rzeki (brak informacji w WZMiUW na temat tego rowu). Planowana jest inwestycja polegająca na zakopaniu tego rowu oraz wykopaniu stawu, który przylegałby do źródła i przeprowadzał całą wodę do nowego rowu łączącego staw z rzeką.

Czy w przedmiotowym przypadku należy wydać decyzję na piętrzenie wody w stawie za pomocą mnicha piętrzącego (a nie jej gromadzenie) i żądać od wnioskodawcy instrukcji gospodarowania wodą?

Z racji tego, że woda płynąca tym rowem jest wodą powierzchniową płynąca, czy można zakopać ten rów i poprowadzić te wód inną drogą? Działka, na której znajduje się źródło, jest własnością Skarbu Państwa w trwałym zarządzie GDDKiA.


Odpowiedź:

W przedmiotowej sprawie niezbędne jest wyjaśnienie kilku spraw.

Przede wszystkim, stosownie do art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., to co wypływa ze źródła, jest wodą płynącą, a koryto tej wody jest ciekiem naturalnym a nie rowem.


Planowane urządzenie wodne będzie sztucznym zbiornikiem wodnym usytuowanym na wodzie płynącej, o którym mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 lit. c pr. wod., a nie stawem, a przełożenie trasy tego cieku będzie kształtowaniem nowego koryta cieku naturalnego, o którym mowa w art. 69 pr. wod., do której to czynności stosuje się przepisy o regulacji wód, zatem na to przełożenie trasy koryta cieku naturalnego będzie wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego.


WZMiUW może nie mieć tego cieku w swojej ewidencji, ale należy to traktować jako pozostałą wodę, o której mowa w art. 11 ust. 1 pkt 4 pr. wod., w stosunku do której prawa właścicielskie wykonuje marszałek województwa.


Na podstawie opisu zawartego w pytaniu nie mogę stwierdzić, czy przedmiotowy zbiornik będzie piętrzył wody i czy będzie je retencjonował, zatem również czy jest wymagana instrukcja gospodarowania wodą.


Z jednej strony w pytaniu jest mowa o wykopaniu zbiornika i przeprowadzaniu całej wody bez zatrzymywania, co by wymagało pozwolenia na wykonanie urządzenia, ale nie wymagało pozwolenia na piętrzenie i retencjonowanie wód. Z drugiej strony jest mowa o mnichu piętrzącym, co by sugerowało, że woda jest piętrzona a tym samym retencjonowana. Nie wiadomo również, jaki jest cel planowanej inwestycji.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.