Zdaniem Małgorzaty Boguszewskiej, przewodniczącej Zespołu ds. opracowania rekomendacji ulgi na B+R Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan system podatkowy w zakresie zachęt podatkowych na działalność B+R powinien być prosty i przejrzysty. Przedsiębiorcy będą mogli wówczas w swobodny sposób czerpać korzyści z prowadzenia prac badawczo - rozwojowych, bez ryzyka kwestionowania ich działalności ze strony organów podatkowych.
Przedsiębiorcy proponują nową ulgę na badania i rozwój
Konfederacja Lewiatan rekomenduje wprowadzenie ulgi na badania i rozwój, zawierającej otwarty katalog kosztów kwalifikowanych zaliczanych jako wydatki na B+R wraz z przykładowymi rodzajami wydatków związanych z tymi pracami. Jednocześnie proponuje wydłużenie okresu rozliczenia kosztów nabycia nowych technologii z 3 do 5 lat.
Wśród postulatów w zakresie konstrukcji ulgi na B+R znalzły się:
1. wprowadzenie ulgi opartej o metodę powiększenia kosztów działalności B+R,
2. wprowadzenie do ustawy definicji działalności B+R przyjętej na poziomie europejskim,
3. brak obostrzenia do skorzystania z ulgi wyłącznie dla projektów zakończonych sukcesem,
4. wprowadzenie pozytywnego otwartego katalogu z wyszczególnieniem podstawowych rodzajów działalności B+R,
5. stawka ulgi na poziomie co najmniej 100% powiększenia kosztów podatkowych,
6. 10 letni okres rozliczenia ulgi w czasie,
7. mechanizm refundacji dla „młodych MŚP",
8. wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania kosztów ponoszonych na B+R.
Ponadto, Konfederacja uważa za konieczne wprowadzenie także tzw. ulgi Patent Box, polegającej na zastosowaniu obniżonej stawki podatkowej do przychodów osiąganych z patentów i wzorów użytkowych.
Zdaniem ekspertów Polska powinna zadbać nie tylko o zwiększenie wydatków na B+R ale również o rozwój własności przemysłowej w rozumieniu rozwoju patentów i wzorów użytkowych. Ulga na B+R oraz ulga Patent Box są względem siebie komplementarne i odpowiadają potrzebom przedsiębiorców.