Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika za 1 dzień, w którym był na badaniu okresowym, jeżeli przez pozostałe 30 dni miesiąca pracownik był na zwolnieniu lekarskim?
Pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne i premię w zmiennej wysokości - uzależnionej od wyników jego pracy.
Odpowiedź: sposób wyliczania wynagrodzenia za 1 dzień wolny udzielony przez pracodawcę na przeprowadzenie okresowych badań lekarskich należy wyliczyć w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 62, poz. 289 z późn. zm.) – dalej r.s.u.w.
Uzasadnienie: zgodnie z § 5 r.s.u.w., przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy. Z kolei zasady obliczania wynagrodzenia urlopowego wskazuje rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2 poz.14 z późn. zm.).
Sądząc z informacji przedstawionych w pytaniu pracownikowi przysługują wyłącznie stałe składniki wynagrodzenia. Aby wyliczyć wynagrodzenie za 1 dzień zwolnienia od pracy z powodu wykonywania przez zatrudnionego badań lekarskich należy zatem składniki te podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i pomnożyć przez liczbę godzin nieświadczenia pracy z powodu wykonywania badań.
W pytaniu nie określono, o jaką premię chodzi oraz czy w miesiącu zwolnienia z powodu wykonywania badań pracownik ją otrzymał. W podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się bowiem premii uznaniowej, czyli takiej, która nie ma charakteru roszczeniowego, ponieważ jej przyznanie zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Premia ta nie jest pomniejszana za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w konsekwencji nieświadczenie pracy nie ma wpływu na jej wypłatę. Z kolei w przypadku, gdy pracownikowi przysługuje premia regulaminowa, ale z różnych przyczyn jej nie otrzymał (np. z uwagi na absencję chorobową), wynagrodzenie za dzień zwolnienia od świadczenia pracy wylicza się tylko ze składników stałych (potwierdza to GIP w stanowisku z 2 lipca 2010 r., GPP –110-4560-38-1/10/PE/RP). Gdyby się jednak okazało, że premię regulaminową przyznano, to prawdopodobnie za 1 dzień. Należy zatem ją płacić bez dokonywania jakichkolwiek przeliczeń, ponieważ liczba godzin przepracowanych w miesiącu wykonywania badań wynosi „0”.