W starostwie powiatowym została zarejestrowana łódź do amatorskiego połowu ryb. Wnioskodawca spełnił wszystkie warunki jakie były konieczne do zarejestrowania łodzi (tj. wniosek, opłata itp.) Po jakimś czasie wpłynęła do urzędu skarga jednego z mieszkańców, że owa łódź wcale nie jest łodzią, ale pływającym pomostem, który znajduje się ok. 4 m od brzegu jeziora i do którego zacumowany jest inny sprzęt pływający (rowery wodne, kajaki, skutery wodne). Na tej łodzi/pomoście zostały umieszczone numery rejestracyjne, które nadał starosta.
Jak, w przedstawionej sytuacji, powinien postąpić starosta, skoro do wniosku o rejestrację sprzętu nie ma konieczności załączania zdjęć łodzi tylko podanie danych technicznych?
Czy jest możliwe wykreślenie tej łodzi z ewidencji?
Czy na taki pomost byłoby wymagane pozwolenie wodnoprawne?
Odpowiedź:
Jeżeli przedmiotowa łódź posiada świadectwo zdolności żeglugowej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę jego wydania, jak również dokument rejestracyjny statku, to stosownie do przepisów § 1.01. lit. d lub f załącznika do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych (Dz. U. Nr 212, poz. 2072) jest odpowiednio - małym statkiem lub obiektem pływającym. W myśl art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 857) statek może zatrzymać się na postój w miejscu do tego wyznaczonym, a w wypadku braku zakazu postoju – wybierać miejsce postoju tak blisko brzegu, jak na to pozwala jego zanurzenie oraz warunki miejscowe, i tak aby nie utrudniać ruchu żeglugowego.
Jeżeli jezioro, na którym cumuje przedmiotowa łódź, znajduje się w ciągu śródlądowych dróg wodnych, to pozwolenie wodnoprawne na żeglugę po tym jeziorze, a tym samym na cumowanie na nim statku, nie jest wymagane na podstawie przepisu art. 124 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Nawet jednak, gdyby to jezioro nie było zaliczone do śródlądowych dróg wodnych, to biorąc pod uwagę przeznaczenie sprzętu pływającego, cumującego przy tym statku, do wypoczynku i uprawiania turystyki czyli do powszechnego korzystania z wód (art. 34 ust. 2 pr. wod.) miałabym wątpliwość, czy można wymagać uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.