Począwszy od dnia 31 grudnia 2015 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz ustawy o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, do wykonania niektórych robót dotyczących wód wystarczy wyłącznie zgłoszenie wodnoprawne, o którym mowa w art. 123a pr. wod. Kwestie związane z treścią takiego zgłoszenia i właściwością oraz kompetencja organów do ich przyjmowania nie będą tutaj omawiane.

Osoba zainteresowana uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego, w pr. wod. zwana zakładem, powinna złożyć wniosek o jego udzielenie do właściwego organu administracji publicznej. Pozwoleń wodnoprawnych udzielają właściwi ze względu ma miejsce korzystania z wnioskowanego pozwolenia, starostowie, prezydenci miast działających na prawach powiatu, marszałkowie województw, a od dnia 15 listopada 2008 r. także dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, zgodnie z art. 131 pr. wod., powinien zawierać przede wszystkim operat wodnoprawny i opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym. Treść operatu wodnoprawnego określa art. 132 pr. wod., wskazując, że składa się on z dwóch części: opisowej i graficznej. Począwszy od dnia 18 marca 2011 r., w którym weszła w życie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz o niektórych innych ustaw, dalej zm. pr. wod., operat wodnoprawny winien być sporządzony także na elektronicznych nośnikach danych jako dokument tekstowy, zaś jego część graficzna w postaci plików typu wektorowego lub rastrowego.


Część opisowa operatu powinna zawierać oznaczenie zakładu ubiegającego się o wydanie pozwolenia, jego siedziby i adresu oraz wyszczególnienie m.in. celu i zakresu zamierzonego korzystania z wód, rodzaju urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych, stanu prawnego nieruchomości usytuowanych w zasięgu oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych, z podaniem siedzib i adresów ich właścicieli, oraz obowiązków ubiegającego się o wydanie pozwolenia w stosunku do osób trzecich; a także m.in. opis urządzenia wodnego, w tym jego położenie za pomocą współrzędnych geograficznych i podstawowe parametry charakteryzujące to urządzenie i warunki jego wykonania, charakterystykę wód czy odbiornika ścieków objętych pozwoleniem wodnoprawnym oraz ustalenia warunków korzystania z wód regionu wodnego oraz szereg wskazanych w tym przepisie wymogów technicznych.

Ponadto część opisowa operatu powinna zawierać, począwszy od dnia 18 marca 2011 r. – ustalenia planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, a od dnia 30 maja 2014 r. - ustalenia planu zarządzania ryzykiem powodziowym i przeciwdziałania skutkom suszy i krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.


Do wniosku, zgodnie z dalszymi postanowieniami art. 131 i art. 132 pr. wod., powinny być dołączone również, w zależności od rodzaju wnioskowanego pozwolenia: decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, instrukcja gospodarowania wodą, dokumentacja hydrogeologiczna, zgoda właściciela urządzeń kanalizacyjnych na wprowadzanie ścieków przemysłowych do tych urządzeń.

Wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego rozpatrywany jest w trybie procedury administracyjnej przewidzianej ustawą z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a., oraz przepisami proceduralnymi zawartymi w pr. wod., a zwłaszcza w art. 127. Przepisy pr. wod. regulujące postępowanie w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego mają pierwszeństwo przed przepisami k.p.a., co oznacza, że w przypadku różnego uregulowania danej materii w tych ustawach zastosowanie będzie miał przepis zawarty w pr. wod., ale równocześnie w kwestiach postępowania nie uregulowanych w pr. wod. zastosowanie będą miały przepisy k.p.a.


Organ, do którego wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, obowiązany jest w pierwszej kolejności sprawdzić swoją właściwość do rozpatrzenia sprawy oraz formalną kompletność wniosku. Zgodnie z art. 127 ust. 7b pr. wod. w zw. z art. 20 zm. pr. wod., dyrektor regionalnego zarządu, marszałek województwa i starosta podlegają wyłączeniu od załatwienia sprawy, jeżeli są równocześnie wnioskodawcą i złożyli wniosek po dniu 18 marca 2011 r.

W przypadku braku właściwości, zgodnie z art. 65 k.p.a., organ obowiązany jest niezwłocznie przekazać je do organu właściwego, zawiadamiając jednocześnie o tym wnoszącego podanie zawiadomieniem o przekazaniu zawierającym uzasadnienie.

Jeżeli wniosek o pozwolenie wodnoprawne zawiera braki formalne, a więc nie zawiera przykładowo wymaganych załączników, dowodu uiszczenia opłaty skarbowej lub podpisu osoby upoważnionej do reprezentowania zakładu lub pełnomocnictwa pełnomocnika, który podpisał się pod wnioskiem, zgodnie z art. 64 k.p.a., organ obowiązany jest wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia tych braków w terenie 7 dni od daty otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia sprawy bez rozpoznania. 

Autor: Danuta Pikor