Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Czy art. 15 ust. 9 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod. oznacza, że wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie regulacji cieku powinien zawierać wniosek o ustalenie naturalnej linii brzegu?
Czy powinno to być jedno postępowanie, czy chodzi o to, że w tym samym czasie?
Czy najpierw powinna być wydana decyzja o ustalenie linii brzegu?
Pytanie powyższe wynika z tego, że regulacja będzie inwestycją gminną i nie wiemy, czy wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego powinien być przesłany razem z wnioskiem o ustalenie linii brzegu do RZGW.
Odpowiedź:
W przypadku gdy w wyniku planowanego do wykonania urządzenia wodnego nastąpi zmiana przebiegu linii brzegu lub gdy ta linia przestanie istnieć (być widoczna) w stanie naturalnym, art. 15 ust. 9 pr. wod. wymaga łącznego prowadzenia postępowania w sprawie ustalenia linii brzegu oraz wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzeń wodnych czy regulacji rzeki.
Celem tego przepisu jest zinwentaryzowanie przebiegu linii brzegu przed rozpoczęciem robót, zatem najważniejsze jest, aby równocześnie wpłynęły oba wnioski i oba opracowania (operat wodnoprawny i projekt rozgraniczenia gruntów). Ustawa mówi o prowadzeniu jednego postępowania, zatem stosując ten przepis, nie mogę powiedzieć, że można prowadzić odrębne postępowania, chociaż nie mogę również wykluczyć zaistnienia w czasie prowadzenia postępowania okoliczności, które wywołają potrzebę rozdzielenia tych postępowań. Kolejność wydania decyzji nie ma większego znaczenia, a zadecydują o tym możliwości zakończenia postępowania. Po wykonaniu regulacji na podstawie mapy inwentaryzacji powykonawczej budowli regulacyjnych, o której mowa w art. 15 ust. 3 pkt 2 pr. wod., niezbędne będzie ustalenie nowej linii brzegu przebiegającej, stosownie do art. 15 ust. 7 pr. wod., linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych (lub linią wyznaczającą zakres wykonanych robót ziemnych). Jeżeli wykonanie robót będzie wymagać zajęcia gruntów stanowiących własność osób trzecich, nabycie takich gruntów musi być przeprowadzone w drodze umów cywilnoprawnych.
Nie wiem, dlaczego wniosek o ustalenie linii brzegu ma być przesłany do RZGW, przecież organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie regulacji rzeki, a tym samym do ustalenia linii brzegu, będzie starosta.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.